SİTE İÇİ ARAMA

 

ONUN DOKTORU VAR. MARKASINI YAZAR MI YAZAR

Sabah Bismillah deyip dükkanımı açtım.
Temizlik kahvaltı falan derken kapı açıldı ve elinde e reçete ile hasta girdi.
İlk siftahımız geldi gözüyle hastamla ilgilenmeye başladım.


ben: hoş geldiniz

 

hasta: sağ ol, ssk ile anlaşmanız var demi

 

 

ben: var tabi efendim.

 

hasta: doktor gözlük yazdı. sana zahmet bakar mısın ne kadar tutuyor.

 

ben: tabi . kimliğinizi alayım.ve s.g.k hasta için verdiği tutarlara bakıyorum.

 

hasta: doktor kağıda yazı yazdı. o camı almam gerekiyormuş.

 

ben: kağıda bakıyorum. x firmanın x isimli camı. O firma ile de. benim anlaşmam yok. Gerçi olmasına da gerek yok. Sonuçta ülkemizdeki tüm tedarikçilerle çalışacağız diye bir kaidede yok.
Hastaya bu cam firması ile ticaretimiz yok. Doktorun yazmış olduğu x firmanın x camı. Bizlerde cam isimleri değil. Camların özellikleri ve kaliteleri önemli. Bizlerin görevi sizlere cam ve fiyatları hakkında bilgi vermek. . Sizlerde arasından birisini tercih edersiniz . Doktorun görevi de sizlerin göz hastalığını tespit edip, Duruma göre göz numaranızı (diyoptri) yazmak. Bu şekilde ille bi markadan gözlük ya da cam almanız gerektiği belirtmesi etik olarak yanlış bir durum. Ben optisyen olduğum için bu camların kullanım ve özellikleri benim uzmanlık alanıma girer.

 

hasta: doktor bana yazdığımı al dedi. ben o camı almak istiyorum.ya başka cam gözüme zarar verirse falan.

 

ben: Ülkemizde optisyenlik müesseselerin de satılan hiç bir ürün gözlerine zarar vermez. Bizler sağlık bakanlığı ile devamlı denetlenen birer sağlık kurumlarıyız.

Hasta: Peki . haklısın kardeşim ama sende bana hak ver. sonuçta bu göz . doktor yazdı ise elbet bi bildiği vardır. Benide yanlış anlama bana satıyorsan o camı sat.

ben: Benim o firma ile anlaşmam yok. ama siz illa o camı almak istiyorsanız takdir sizlerin. bazı meslektaşlarım o ürünü satıyordur. Diğer gözlükçülere bi sorun. bize geldiniz ama kusura bakmayın bu konuda yardımcı olamıyorum.

 

Hasta : ilgin için sağol. Görüşmek üzere .

 

ben: iyi günler

 

İş yerimde dışarı çıkıyor sigaramı yakıyorum. Bu meslek neden bu kadar ayağa kadar düştü ki diyorum.Ben hastayı muayene etmeye kalksam ortalık karışır. Ceza üstüne ceza yerim ama doktor benim yerime cam markasına karar verebiliyor.Bu yapılan Benim mesleğime saygısızlık değilde ne . Firmanın yaptığı etik dışı pazarlama taktiğine diyecek söz bile yok. Daha önceden de bu tarz sıkıntılar olduğunu meslektaşlarımızdan duyuyordum. ama x firma x camını doktor yazarken haksız rekabete neden olduğu için diğer cam tedarik firmaları neden şikayet edip duruma bir önlem almıyorlar. Meslektaşlarımız ise neden o x firma ile çalışmak zorunda.

Yakın zamanda sanırım doktorlar hangi marka camı , hangi marka çerçeveyi hastaya alacağını belirtecek , bize de o ürünleri sadece montaj yapmak kalacak.

 

                                                                                 OĞUZ ASLANKAYA

Yorumlar   

 
0 #3 mert 26-12-2015 19:55
turhan çok güzel yazmışsın kardeşim gözlük firmaları optik zincir kuruyor hiç birşey yapmıyoruz doktor gözlükçüyle çalışıyor gözlükçülerin birlik beraberlik içinde hareket etmesi lazım
 
 
0 #2 Turhan 25-12-2015 17:53
Kanarya sevenler derneği gibi derneğin olursa onada sahip çıkmazsanız menfaat için dernek üstüne dernek kurarsanız aidat ödememek için dernekten ayrılırsanız. dernek çalışmaların dan bi haber olursanız şirketler kurulur optik zincir mağzaları açar.doktorda dükkan açar. kağıda marka yazar sende avucunu yalarsın bu mesleğin kurtuluşu birlik ve beraberlik. oda kurulmadan, mesul müdürlük kalkmadan.vay benim canım mesleğime ekmek kapıma
 
 
0 #1 cetın gunay 25-12-2015 16:57
dık durusun ve meslek ıcı nezaketın ıcın tesekkur ederım senın gıbı arkadaslar olduk ca bu meslek saygınlıgını tek rar kazanacak kotuyle kotu olun maz bız kazanacagız senı tebrık edıyorum herkesı de tok olmaya davet edıyorum tekrar tesekkur edrım sana allah bol kazanc versın
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile