SİTE İÇİ ARAMA

 

GARANTİDEN YENİLEME ALGISI

Ne yazık ki “garanti” konusu özellikle optik sektöründe dejenere edilmiş bir garabettir. Tedarikçi firmaların samimi duruşlarını başta dükkan sahipleri istismar etti, istismarın yolu açılınca satış elemanları kolaycılığa kaçtı kullanıcı hatasını da garanti kapsamında değerlendirdi, müşteri üzerinde koşulsuz garanti algısı oluşturdu.

 

 

Tedarikçiler arasındaki sert rekabet dükkan sahibinin elini güçlendirdi, garanti koşullarını lehine çalıştırdı. Bıçak kemiğe dayandı ve kurumsallaşmaya çalışan tedarikçiler garanti koşullarını ciddiyete bağladı. Fakat iş işten geçti son kullanıcı üzerinde bedavacılığın yanı sıra garantiden yenileme algısı da yerleşti.


Perakendeciler arasındaki yakışıksız rekabet müşterinin kışkırtılması yöntemini de doğurdu. Kırık, deforme vs sorunlu gözlük gördüklerinde “aldığını yere götürün değiştirler” yönlendirmesi başladı.
Öyle ki; yayı kırık gözlük sapını gümüş tamircisine kaynak ettirin tavsiyesiyle yönlendirilen müşteriye gümüş tamircisi dahi ; Niye tamir ettiriyorsun götür aldığın yere yeni kol taksınlar garantisi var arsızlığına vardırdı işi.
Gelelim garanti hizmetinin diğer boyutuna; Bir malın satışı karşılığı kazanılan para, malın teslimine kadar ki sürecin karşılığıdır. Nedir bunlar dersek; Tedarik masrafı, finansmanı, firesi, sunumun getirdiği masraflar (dükkan kirası, elektrik,personel,iletişim,kargo,vergi, ssk, vs vs)
Müşteriye teslim anına kadar verilen emek, mesleki bilgi ve yan hizmetlerin karşılığı tahsil edilen ücret içinde “garanti hizmet bedeli” yoktur!.
Nedir garanti hizmet bedeli?
Garanti müessesesi, garanti hizmeti verecek servis ağının kurulmasını gerektirir. İster beyaz eşya, ister elektronik, ister mutfak aleti, ister telefon olsun fark etmez, satın aldığınız ürün mağazada teslim edilip kapıdan çıktıktan sonra başlayan garanti sisteminde “satıcı mağaza” yer almaz!. Kaldı ki o malı satan bizatihi o markanın yetkili satıcısı dahi olsa, arıza durumunda sizi yönlendirdiği yer “yetkili servis” müessesesidir!.
Yetkili servis yaptığı inceleme sonucunda gerekli onarımı yapar, garanti koşullarını yerine getirir teslimatı yapar verdiği hizmetin faturasını “üretici/ithalatçı tedarikçiye gönderir, parasını alır!.
Gelelim olması gerekene; Konu burada fanteziye bağlandığından müstehzi bir yüz ifadesine büründüğünüzü hissediyorum.


Tedarikçi firmalar garanti kapsamında satılan ürünün servisini tam vermelidir. Satıcı bayisini yetkili servis olarak kullanacak ise servis hizmet faturasını da karşılamalıdır!.
Emeğinin değerinin farkında olmayan, verdiği hizmetin ücretini geçtik parayla temin ettiği yedek parça ve sarf malzeme ücretini dahi müşterisine yansıtmaktan aciz camianın ruhuna el Fatiha

Hakan ERTUNK 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile