SİTE İÇİ ARAMA

 

TUHAF BİR BEDAVA ALGISI OLUŞMUŞ

“Ücretli poşet” kavramıyla İlk Metro Grosmarket tanıştırdı ahaliyi. Amaç malum “tasarruf ve çevre koruma” Yadırgasak da alıştı Metro müşterisi uygulamaya.

 

 


Yurtdışında bir çok markette poşet ücretli!. Kasa yakınında çok seçenekli poşet ve çanta standlarından uygun olanı seçip bedelini ödüyor ve çıkıyorsunuz. Bu nedenle alışverişe gelen poşetini/çantasını yanında getiriyor.
80 öncesine kadar ahali cebinde pazar filesi ile dolaşırdı. Günümüzde ücretsiz naylon poşet kolaycılığı öyle boyuta ulaştı ki 2 elma 2 limon ayrı ayrı poşetlerde tartılır, taşınır oldu.
Kartal gibi bazı ilçe belediyeleri ise naylon poşet uygulamasını yasakladı. Ahaliyi poşet tüketim alışkanlığından kurtarmanın yegane yolu ücretli edinim uygulamasının yaygınlaştırılması şart.


Benzer bir bedavacılık da mesleki sorunumuz. Usulüne uygun sunmadığın mal ve hizmetin bedelini alamıyorsun.Özellikle Avrupa ülkelerinde “bedava mal ve hizmet” kavramı neredeyse “yok”
Kasa yakınındaki bir bölümde müşterinin ihtiyaç duyabileceği tüm aksesuar niteliğindeki ürünler geniş bir yelpazede ücretli sunulmakta. Kumaş ve plastik kılıflar yanında özel işlemeli kumaştan imal edilmiş şık çantalar, krokodil kılıflar, düz iplerin yanı sıra taşlı zincir ve hatta kıymetli taşlarla süslenmiş bijular sunulan seçenekler arasında. Keza temizleme bezleri boy boy cins cins satılmakta. Bilindiği üzere çoğu kez müşteriler kullandığımız büyük temizleme bezlerine talip olurlar. hatırlı müşteriyse bazen dükkanın bezi hediye edilir!. Ambalajında satmak kimsenin aklına gelmez.
Müşteriden aksesuara para istemek sanki “ayıp”. Tuhaf bir “bedava” algısı oluşmuş. Saatçi örneğini veren arkadaş haklı eskiden tamir ve bakımdan işletmenin aylık masrafı çıkardı.


Hizmetin ucuzlatılması ve yaratılan bedava algısı, mesleki saygınlığın seviyesinin de bir ölçütü aslında!.
Meslektaşlar, müşterisine verdiği mesleki emeğin kıymetini kendisi bilip, “değeri” müşterisine yansıtamadığı sürece, ne sattığı malın, ne verdiği emeğin ne de hizmetinin tam karşılığını alamaz, talep de edemez.
Sorunun temel kaynağı da bu aslında!. Zira kendi değerinin farkında olmayanlar, farkındalığı yaratamadığı için de diğerleriyle gereksiz bir rekabet girdabında debelenip yok olmakta.

Hakan ERTUNK

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile