SİTE İÇİ ARAMA

 

OPTİSYENLERİN İMZALADIKLARI İŞ SÖZLEŞMESİ HAKKINDA

Kullanıcı Değerlemesi:  / 2
Kötüİyi 

‘’ Bana göre sözleşmeler her zaman il sağlık müdürlüğünün istediği sıradan bir evrak gibi gelmiştir. Yani bu güne kadar bu sözleşmelerin optisyenlere bir faydasını görmedim açıkcası. Faydasını görmediğim gibi bir çok optisyenin imzaladığı sözleşmelerden dolayı sorun yaşadığına şahit oldum.

 

Her şeyi bir kenara bırakalım bir müessese çalışmayı düşünüyorsak bizi o müesseseye bağlayan, inandıran güven duymamızı sağlayan şey bir A4 kağıdından ibaret olamaz. Aynı şey müessese sahipleri için de geçerli. Yani güvenemiyorsak bir kağıda atılan imzalar sonucunda iş hayatımızda mutlu olamadığımız gibi aynı kağıt bizim sorunlarımızı çözebilir mi emin değilim ‘’


İlk defa işe başlayacak olan optisyenlerin en çok merak ettikleri konu şüphesiz iş sözleşmedir.

Bildiğimiz gibi optisyenler herhangi bir optisyenlik müessesesinde mesul müdür sıfatı ile işe başlayacaklarında bulundukları ilin sağlık müdürlüğünden ruhsat almaları gerekmektedir. İl sağlık müdürlüğünün ruhsat için istediği belgelerden bir tanesi de müessese sahibi ile optisyen arasında sözleşme örneğidir. Bu sözleşme müessese sahibi ile optisyen arasında yapılır ve imzalanan sözleşme ruhsat başvurusu için gidilen il sağlık müdürlüğüne teslim edilir. Müessese sahibi ile optisyen arasında imzalan bu sözleşme birkaç cümleden oluşabileceği gibi bir sürü maddeden de oluşabilir. Yani il sağlık müdürlüğü sözleşmenin maddelerine, ne yazdığına vs. bilgilerine dikkat etmez.

Sözleşmelerimizi bir A4 kağıdına SÖZLEŞMEDİR başlığı adı altında bir iki cümle ile yapıp tarih ve imza koymamız yeterli olabileceği gibi noter tasdikli de yapılabilir. ( Konunun sonunda örnek olarak verdiğim basit sözleşme gibi )

 

Birden fazla optisyenlik müessesesine sahip şirketlerin kendilerinin hazırladıklarının sözleşmelerde vardır. Bütün şubelerinde ki mesul müdürlerin sözleşmeleri aynı olabilir. Bu sözleşme şartları optisyen tarafından okunur, sorun olmayacağını düşünülüyorsa optisyen imzalayabilir. Ya da kabul etmediği maddesinin değiştirilmesini isteyebilir veyahut firmanın sözleşmesini kabul etmeyebilir. Optisyenin sözleşmeyi kabul etmemesi durumunda kendi düşüncelerini ifade edebilir, müessese sahibine bu düşünceler olumsuz geliyor ise zaten anlaşma olmayacaktır.

 

Noter tasdikli sözleşmeleri genelde pek tavsiye etmiyoruz. Çünkü bu tarz sözleşmelere genelde müessese sahipleri optisyenlerin işten ayrılmasını zorlaştırmak adına tazminat içeren maddeler koyarlar. Güvenilir müessese sahipleri kesinlikle tazminat içerikli maddeler koymazlar. İmzalayacakları sözleşmelerin maddeler gayet açık ve nettir.


Sözleşme Maddeleri Neler olabilir?
- Optisyenin müessese de kaç yıl çalışacağı.
- Optisyenin maaş ve sigortası
- Karşılıklı fes edilmeden önceki birbirlerine tanıdıkları zaman
- Sonra sorun olmaması açısından mesai saatleri, haftalık izin günleri ve yıllık tatiller yazılabilir.

Sözleşmede Nelere Dikkat edilmeli?

- Tazminat içeren sözleşmeleri tavsiye etmediğimiz gibi oldukça dikkatli okunmalıdır.

- İki yıllık ya da beş yıllık gibi uzun zaman dilimleri içeren sözleşmeler imzalanırken bir kez daha düşünülmelidir. Uzun zaman aynı yerde çalışamayabiliriz. Tavsiyemiz bir yıllık sözleşmeler imzalanmalı.

- Genelde bir çok sözleşmede müessese sahipleri ‘’ Optisyen işi bırakmak istiyorsa 3 ay önceden haber verecektir’’ diye madde koyarlar. Bence hiç gerek yok. Bence olması gereken süre 15 gündür.

- İmzaladığımız sözleşmelerde maaş miktarı belirtilebilir. Müessese sahibi ile ne kadar ücrete anlaşmış isek sözleşmemizde o miktarı yazdırmaya özen gösterin. Tabi ki sigorta priminizde maaşınız tutarında yatırılmalıdır. İmzalanan sözleşmelere asgari ücret tutarının yazılması optisyenlerin lehine olmayacaktır.

- Sizleri düşündüren maddeleri olan ya da emin olmadığınız sözleşmeleri imzalamak için aceleci davranmayın. Kesinlikle çevrenizdekilere sorun ve yardım alın.

 

Basit bir sözleşme örneği :

 

SÖZLEŞME

17/01/2010

Optisyen Aynur KONYA ile ………… optisyenlik müessesesi sahibi sahibi Türkan USTA arasında …..... yıllığına anlaşmaya varılmıştır. Bu süre içerisinde Aynur KONYA optisyen/mesul müdür olarak Usta Optik’te çalışacaktır. Maaşı ................ ytl olup sigortası sorunsuz yatırılacaktır. Optisyen ve optisyenlik müessese sahibi tek taraflı sözleşmeyi fes etmek istedikleri zaman 15 gün önceden birbirlerine bildireceklerdir.


( imza )                                         ( imza )
………. Optik Sahibi:                     Optisyen :
Türkan USTA                               Aynur KONYA

 

Optisyen İsmail UYAR

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile