SİTE İÇİ ARAMA

 

DERNEK AİDATLARINDAN KİM SORUMLU ?

Kullanıcı Değerlemesi:  / 0
Kötüİyi 

Mesleki Dernek Aidatları Optisyenlere Mi Aittir ?

Dernekler gözlükçülerin menfaatlerini koruyan sivil toplum örgütleridir. Bu her dernek için geçerli midir değil midir doğrusu ben emin değilim.

 

  

Öncelikle sektörel derneklerin muhatabı optisyenler ve ruhsat sahibi gözlükçülerdir. Yani derneğe esas üye olan kişi müessese sahibi değil optisyen ya da ruhsat sahibi gözlükçüdür. Parayı veren düdüğü çalar mantığı burada geçerli değildir. Yıllık aidatı kim ödüyorsa ödesin dernek tarafından muhatap alınan kişi, müessese sahibi değil müessesenin mesul müdürüdür. Mesul müdür değişikliklerinde dernek üyelik aidatını müessese sahipleri ödemektedir. Günümüzde de bu böyle devam etmektedir. Ama bu kesinlikle bozulmayacak bir kural değildir. Dernek aidatlarını ödemek, müessese sahipleri tarafından sürdürülen bir gelenek haline gelmiştir.

Günümüzde dernek aidatları yüzünden olumsuzluk yaşayan bir çok optisyen mevcuttur. Bir çok optisyen üye olduğu dernekten istifa etmeyi unutur. Bu durumda o optisyeni ilerde sıkıntıya sokar. Borçlu olduğu yıllardan kalan aidatı ödemek zorundadır ve nitekim öderde.

Örneğin :

• Optisyen işyerini değiştirmiş farklı bir derneğe üye olmuştur. Daha önceki derneğinden istifa etmeyi unutur.

• Optisyen il değiştirmiş farklı bir derneğe üye olmuştur. Daha önce üyesi olduğu dernekten istifa etmeyi unutmuştur.

• Optisyen askerlik vb nedenlerle mesleğe ara vermiştir dernekten istifa etmeyi unutur.

 

Tabi derneklerden istifa etmenizde şart değil. Bir çok mesleki derneğe aynı anda üye de olabilirsiniz. Optisyenler müessese sahibinin istediği bir derneğe de üye olmak zorunda değillerdir. Nerede çalışırlarsa çalışsınlar, hangi müessese olursa olsun, istediği optisyenler derneğine üye olabilirler.

 

Dernek üyeliği optisyenlere kalmıştır. Aslında mesleki konularda optisyenin başına gelen bir çok sorunun suçlusu yine optisyendir. Kendi mesleğini tanımayan ve güncel olmayan bir optisyenin bu ve buna benzer sorunlarla karşılaşması normaldir.

 

Son günlerde bazı dernekler dernek aidatı için üyelerini icraya verme yoluna gitmiştir ki bu normal bir durumdur.

Sonuç olarak siz optisyen olarak kendi isteğinizle herhangi bir derneğe üye olursanız resmi anlamda dernek aidatı size aittir.

Optisyen İsmail UYAR

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile