6 KUTU AL 4 KUTU ÖDE (!)

Lens kullanmak insanlar için vazgeçilmez bir ihtiyaç olurken, gözlük insan algısı tarafından taşınması güç bir nesne olarak geri plana itiliyor. Hâl böyleyken insanlar sürekli almak zorunda oldukları ihtiyaçlarını yüksek kalite ve ucuz fiyata olmasını istiyor. Böylelikle lenslerle alakalı geniş çaplı bir araştırmaya koyuluyor. Eş, dost, akraba v.b. birçok kişiye danıştıktan sonra bilgisayar başına oturup ‘Google‘ ye de sormayı ihmal etmiyor. Birde ne görsün ekranda kocaman harflerle 6 KUTU AL 4 KUTU ÖDE (!) yazısını görüyor.

İşte o anda kalbinden vuruluyor ve doğru adrese geldiğinden emin(!) oluyor. Siparişi geçip günden güne kaybedeceği gözleri için istemiş olduğu lensleri heyecanla beklemeye koyuluyor… Böyle yüzlerce hatta binlerce örnek sunabileceğimiz bir süreç söz konusu iken; artan lens kullanımına bağlı, şikâyetlerin iki kat artması olası ihtimallerin en başında yer alıyor. Lens kullanımına ilişkin dikkat edilmeyen bir diğer yanlışta yaşadığımız şehirlerin lens kullanımını etkilediğini düşünülmemesi ve çok kurak bölgelerde düşük su oranlarına sahip lenslerin kullanılmasıdır. Nem oranının yüksek olduğu şehirlerden daha düşük nem oranına sahip şehirlere taşınan insanlardan duyduğum en sık şikâyet ‘Daha önce almış olduğum lenslerde böyle bir sorunla karşılaşmamıştım, şimdiki lensim çok batma yapıyor, gözlerimde çok fazla kızarma ve kaşıntı oluyor’ gibi devam eden birçok şikâyet. Oysaki asıl sorun lenslerde veya almış olduğunuz gözlükçüde değildir! Asıl sorun şehir değişikliklerinden kaynaklı nem oranındaki azalmadır.

 

Bu tarz durumlarda müşterilerin Göz Hekimine başvurmasını sağlayıp, su oranı yüksek lenslere yönlendirilip gözün oksijen geçirgenliğini arttırmaya çalışılmalıdır.

Maalesef günümüzde lens kullanım oranı arttıkça şikâyet oranları iki katı kadar artmakta. İnsanlar gözlüğünü attıkları kenardan çıkarmadıkça ve doğru bir şekilde doktor muayenesiyle ellerinde lens reçetesi ile bir gözlükçüden lens almadıkları sürece gözlerdeki bozulma oranları, yanmalar, batmalar, kaşıntılar ve alerjik reaksiyonlar artmaya devam edecektir.

 

Son olarak kısa bir hatırlatma, internetten satılan lenslerin sağlıksız olması sebebiyle yasal olmadığını da unutmayalım.

Çünkü bilinçsiz kullanılan her gözlük ve lens gözlerinize verebileceğiniz ciddi zararlar içerir. Gözlerimiz en kıymetli hazinemiz onları koruyalım…

Mutlu gülüşler, Sağlıklı görüşler…

Optisyen Müslime YAVUZ

PİRO OPTİK - MARDİN


.. Kimler Neler Demiş?