TRANSİTİON CONTACT LENSES

 

    

       Teknolojinin de ilerlemesiyle yeni buluşları görmek güzel bir duygu ve yaklaşık 1 yıl önce FDA onayını bekleyen ürün artık yavaş yavaş tanımaya başlıyoruz.

     Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, FDA güneş gözlüğü gibi kararan ilk kontakt lensleri onayladı. Özel bir madde ilavesi ile parlak ışık geldiğinde lensler otomatik olarak koyulaşıyor, normal ışık veya karanlıkta yeniden şeffaflaşıyor. Yani aynı kolormatik olarak bilinen gözlükler gibi ama teknoloji çok daha küçük bir yüzey üzerinde kullanılarak oldukça minyatürleşmiş. Böylece ışıktan rahatsız olan gözlerimiz artık hem lenslerde hemde kontakt lenslerde colormatik olarak kullanabileceğiz. 

          

      

 

       

             Bu yumuşak kontakt lensler miyop ve hipermetrop görme bozukluğu olanlar tarafından 14 güne kadar kullanılabilecekler. Bir paketinin içinde 6 adet bulunmaktadır. Ayrıca bir dereceye kadar astigmat ve anormal göz küresi eğriliğinde de kullanılabilecek.

  TRANSİTİON CONTACT LENSES test aşamasında 24 kişilik bir ekip, klinik çalışmalarla gece ve gündüz sürüş performansı ölçüldü. Sürüş performansında ve görüşte bir problem yaşanmadığı belirtildi. Yine de göz yaralanmaları, göz kuruluğu, göz enfeksiyonu vb. hastaların kullanmaması gerektiği belirtiyor. Yeni kontakt lenslerle uyunmaması ve suya maruz bırakılmaması önemle belirtildi.

 

   

           OPTİSYEN 

        ZEYNEP TUNÇ


Beta Optik

.. Kimler Neler Demiş?