Son dönemde gündem konularından biride göz rengini ameliyat ile kalıcı olarak değiştirebilmek.
Ülkemizde oyuncu Buse Narcı’nın yaptırdığı iddaa edilen bu uygulama bende mesleğim gereği biraz merak uyandırdı.

Öncelikle nasıl değişir göz rengi?  
Göze rengini veren iris dokusunun renginin değiştirilmesidir. Pigmentin yoğunluğuna göre gözün rengi griden koyu kahverengine kadar değişiklik gösterebilir. İris bazen doğumda maviyken 3-6 ay arasında renk dönebilir. Bazı kişilerde ise her iki göz de farklı iris rengi ile karşılaşabiliriz. Göz rengini değiştirmek için güvenli olan tek yöntem renkli kontak lensleri takmaktır. Direkt irise müdahale ederek göz rengi değiştirmenin de iki yolu vardır.  Biri ameliyathane şartlarında hastanın göz içine korneasından girilerek lensi yerleştirmek. Diğeri ise lazer yöntemi ile iris pigmentlerini azaltarak göz rengini açmak.

Operasyon nasıl gerçekleşiyor? 

Gözün içine renkli lens uygulaması, local anestezi ile korneadan kesi yapılarak lensin gözün ön kamarası denilen irisin üzerine yerleştirilerek gerçekleşiyor. Bu ameliyat çok  risklidir. Bazen anatomik bozukluk yüzünden irisi bu şekilde renklendirildiğinde dahi hastanın sık kontrol edilmesi gerekir. Ben estetik amaçla böyle bir riskin alınmasını önermiyorum. Diğer yöntem lazerle iris pigmentlerini yakmak. Zaman içinde bu pigmentler dökülüp göz rengi açılır. Ancak bunda da göz içi basıncı yükselmesi, göz için enflamasyonu gibi riskler oldukça yüksektir.

Bu operasyon sağlık açısından bir risk taşıyor!!
Çok riskli. Her şeyden önce glokoma kapı açıyor. Göz içi basıncınızın yükselme olasılığı var ve bu da ileride görme sinirlerinizi zedeleyerek kalıcı görme kayıpları oluşturabilir. Açıkçası estetik amaçlı göze bu uygulamaların yapılması gerçekten çok zararlı ileriki yaşlarda bunun yan etkileriyle mutlak surette karşılaşacaklarını düşünüyorum. Şimdilik gören sağlıklı bir göze renklensin diye bu uygulamaların yapılmasını hiç kimseye önermiyorum. İleride daha gelişmiş ve non -invaziv yöntemler çıkarsa o zaman olabilir. 

Sonuç olarak birçok ülkede yasal olmayan yollarla yapıldığı gözlemlenen bu ameliyat gözünden olma riskine değer mi ona karar vermek gerekir. Bence kesinlikle gereksiz bir uygulama fakat şuan kapitalizm düzende akıl almaz şeylere para harcanmıyor mu zaten (!)

Optisyen Şenol İKİZER
 


Beta Optik

.. Kimler Neler Demiş?