Google den optik sektörüne büyük jest… 

Dünyanın çoğu, 15.06.2018 Cuma günü FIFA Dünya Kupası'nda üçüncü doodle'ı seyrederken, Hintliler ve Almanlara çeşitli cam merceklerini deneyen bir kadın sanat eseri sunuldu 
Çığır açan kadın mucitler arasında tanınan Marga Faulstich, 103. doğumgününde bugünün Google doodle'ında öne çıkıyor. 

1915 doğumlu Alman cam kimyacının 300'den fazla çeşit gözlük camı geliştirdiği ve bugüne kadar yaklaşık 40 patenti bulunduğu bilinmektedir. Marga Faulstich, Schott Glass Company'de 44 yıl çalıştı ve orada çalışan ilk kadın yönetici oldu. 
Bu kadın, 103. doğum yılı bugün olan Almanya doğumlu Marga Faulstich.
Berlinli sanatçı Sophia Martineck, Cumartesi günkü doodle'ını sadece Hindistan ve Almanya'da görülebilen Marga Faulstich'in etrafındaki mercekleri inceleyen karikatürüyle tasarladı. Google'ın mektupları, onu çevreleyen çeşitli cam ürünlerden yansımalar ve kırılmalar olarak görülüyor.

Marga, optik gözlük alanında öncülerden biridir. Onun adına kayıtlı 40'ın üzerinde patenti var ve cam kimyacı olarak bulguları hala güneş gözlüğü, anti-yansıtıcı lensler ve cam cepheler yapma temelini oluşturuyor.
Marga Faulstich, Almanya'nın Weimar kentinde 16 Haziran 1915'te doğdu. Marga, erken eğitimini araştırma ve geliştirmeden bilinen bir şehir olan Jena'dan aldı. Lisesi Marga'nın tamamlanması üzerine cam ve cam seramikleri üreten ve geliştiren bir şirket olan Schott AG'ye katıldı. Marga, şirketin ilk kadın yöneticisi olmak için hızla kariyer basamaklarına tırmandığı araştırma bölümüne girmiştir.

 

Marga'nın araştırması, mikroskoplar ve dürbünlere odaklanarak ince film optikleri geliştirmeye odaklandı. Hafif gözlüklerde kullanılan 'SF 64' lensini geliştirmekle tanınır. Onun icadı, 100 en önemli yeni teknik ürün için Amerikan Endüstriyel Araştırma Konseyi'nden IR100 ödülünü kazandı.
İkinci Dünya Savaşı Marga'ya karşı bir ücret aldı. Savaştaki nişanlısını kaybetti. Eski Sovyetler Birliği güçlerine düştükten sonra Jena'dan Mainz'a taşınmak zorunda kaldı. Ancak Marga, Schott için çalışmaya devam etti. O 44 yıldır şirket ile ilişkiliydi. Emekli olduktan sonra, Marga günlerini ülkelerini gezerek ve onun alanıyla ilgili dersler verdi.
Marga Faulstich, 1973 yılında SF64 hafif lensi için Amerikan Endüstriyel Araştırma Konseyi'nden IR100 ödülünü aldı.

Bayan Faulstich'in doğum gününü kutlamak için animasyonlu doodle, ona bağlı olan cam lenslerle çevrelenmiş olduğunu gösteriyor. Google ayrıca, Faulstich'i gözlük, kadehler ve diğer laboratuvar ekipmanları ile çevreleyen ünlü sanatçı Sophia Martineck'in doodle'ın ilk kavramlarını da sergiledi. Başka bir el-kabataslak doodle, onu lensler üzerinde çalışan bir kimya laboratuvarında gösterir.

Marga Faulstich kariyerine kimya alanında optik merceklerde uzmanlaşmış bir imalat şirketinde yüksek lisans asistanı olarak başladı. Araştırmaları güneş gözlüğü, yansıtıcı olmayan camlar ve cam cephelerin üretiminde kullanılmıştır. Yıllar süren uygulamalardan sonra, sonunda tam teşekküllü bir bilim adamı oldu ve cam kimyası alanında üstünlük sağlamaya devam etti.

YORUMLAR
Cam kimyası alanındaki katkılarına ek olarak, Marga Faulstich'in çok yüksek sıcaklıklara dayanabilecek bir eritme potası geliştirdiği de bilinmektedir.

Bayan Faulstich, 1979'da 40 yılı aşkın bir süredir çalıştıktan sonra emekli olmuş ve konferans ve konferanslarda öğretim yaparak katkılarına devam etmiştir. 1 Şubat 1998'de 82 yaşında öldü.
Haber : Optisyen Yavuz ATUĞ

Optisyen.COM Haber Editörü


Beta Optik

.. Kimler Neler Demiş?