Geçtiğimiz günlerde optisyenlerimizden Kosgeb ile ilgili sorular gelmişti. Bu soruların cevaplarını Kosgeb konusunda daha önce araştırmalar yapan Optisyen Ferhat YAŞAR Beyefendiye sorduk. Gelen cevabı sizlerle paylaşıyoruz.

Ayrıca ilerleyen günlerde video anlatımlı olarak Kosgeb konusunda A'dan Z'ye yeni paylaşımlarımız devam edecek.

'' Kosgeb’ten Optik Açmak!

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (Kosgeb), günümüz girişimcilerine hibe ve krediler sunan devlet destekli kuruluştur. Kendi optisyenlik müessesesini açmak isteyen optisyenler Kosgeb’den yararlanabilmek için ilk olarak 4 ana modülden oluşan 32 saat sürecek bir eğitime katılmaları gerekmektedir.

Kosgeb uygulamalı girişimcilik kursu adı verilen bu uygulama Türkiye’nin her yerinde belirli süreçlerde düzenlenmektedir. Ücretsiz olan bu eğitimi Kosgeb kendi şubeleri ile, Belediyeler, Üniversiteler, Sanat ve Meslek Kursları, İşkur, Sanayi ve Ticaret Odaları ile işbirliği içinde gerçekleştirmektedir.

Kosgeb Desteklerinden Nasıl Yararlanırım?
Başvuracak optisyenler için en önemli hususlar, adına başka şirket veya işyeri olmamak, emekli olmamak gerekir. Emekli maaşı alanlar veya başka işletmesi olanlar Kosgeb desteklerinden kendi adlarına yararlanamazlar. Şartlara uygun olan kendi müessesesini açmak isteyen optisyenler yaşadıkları yerde açılacak olan Kosgeb girişimcilik kurslarına başvuru yapmaları gerekmektedir.

Başvurular Nasıl ve Nereye Yapılır?
Özellikle büyük şehirlerde yaşayanların sürekli Kosgeb eğitimleri alma imkanı daha fazla bulunmaktadır. İşkur, İsmek, Komek, Busmek, İzmeb gibi kurslar ve Üniversiteler tarafından açılmaktadır. Özellikle İşkur sürekli girişimcilik eğitimleri sağlamaktadır. Size uygun olan birine başvuru yapabilirsiniz.

Eğitimler Kaç Saat Sürmektedir?
Bu kursun amacı yeni iş kuracak insanlara yeni iş fikirleri sunmak, pazar araştırması yapma konusunda önemli ipuçları vermektedir. Sadece 32 saat sürecek bir eğitimlerden oluşmaktadır. Eğitimlerde aynı zamanda projenizi en iyi şekilde anlatabilmeniz için iş planı hazırlaması öğretilmektedir. Daha önce 70 saat olan eğitimler alınan yeni karar ile 32 saate düşürülmüştür. Yakın zamanda ise eğitimler internet üzerinden online yapılacaktır.

İş Planı Hazırlamak Ne Demek?
Girişimcilik kursu eğitimini tamamlayıp, sertifikamızı aldıktan sonra Kosgeb sizden optisyenlik müessesesine dair iş planı isteyecektir. Genelde Kosgeb iş planı olarak tasvir edilen aşama bu olup, aslında çok keyifli ve sizler için yine faydalı olacaktır. Örnek; bir arkadaşınızı düşünün ona kuracağınız işi, izleyeceğiniz yolu ve bu iş için gerekli olan ekipmanları anlattığınızı düşünün. Tabi ki bu iş planında sözlü yapmak yerine yazılı beyan halinde olmaktadır. Bu iş planı hakkında yine optisyenlik müesseseleri için bazı ücretli hazır projelerde vardır bunlardanda yararlanabilirsiniz.

Örnek İş Planı

https://www.isplaniornekleri.com/index.php/urunler/urun-detay-goster/503/optik-optikcilik-gozluk-ve-optik-satis-tamir-vb-hizmetleri-sunan-isletmeler-icin-hazirlanip-t-hibe-destegi-alan-kosgeb-girisimcilik-destek-programi-girisimci-is-plani-dosyasi

Personel İhtiyacınızı Belirleyin

Müessesenize tek başınızayetişme imkanınız zor olacağından öncelikle hastalar ile ilgilenecek, ürünlerhakkında bilgi verecek bir satış danışmanına ihtiyacınız olacaktır. İlk etapta 1 eleman olacak, elemanın aylık maaşıve diğer giderleri ile ortalama 2500’tl ye yakın bir maliyeti olacaktır bunuda belirtip işlemeniz gerekmektedir.

Gerekli Ekipmanları Planlayın

Bizim işimiz sürekli atölye ekipmanlarıve mağazada sergilenen ürünler ile olacağı için zorunlu optik araç-gereç, makine, yardımcı alet, stok ürünlerivb. almak içinde en az belli bir tutar masraf edeceğinizi iş planına işlemelisiniz. Yine aynı şekilde güzel bir caddeden dükkan tuttuğunuzda örneğin; 2000-5000 TL arasında kira masrafım, aylık 500-1000 TL arasında elektrik, su, doğalgaz fatura masrafım olacaktır hesabını yapıp bunları da işleyerek daha sonra kurduğunuz bu ekipmanla yapacağınız işin ayrıntısını, hedeflerinizi planınızda belirtmelisiniz.

Kosgeb’den Onay Bekliyoruz
Acele etmeden hazırlamış olduğunuz Kosgeb iş planını kuruma sunduktan sonra uzmanların onu incelemesi ve başvuru hakkında olumlu yada olumsuz cevap vermelerini bekliyorsunuz. Bu süreç 10-30 gün arasında sürebilmektedir. Kosgeb’den sevindirici haber geldi ve sizin başvurunuz onaylandığını kabul edelim. Bundan sonra nasıl bir süreç işleyecek, neler yapılmalı şimdi onları ele alalım.

150 Bin TL Maddi Destek
Evet değerli optisyenler Kosgeb başvurunuza onay verdiğinde size maksimum sağlayacağı maddi destek 150 bin Türk Lirası olup, buna göre iş planı yapmalısınız. Yani fabrika kurmaya kalkmayınJ, şaka bir yana bu miktar orta halli bir optisyenlik müessesesi kurmak için idealdir. Kosgeb verdiği bu desteğin 50 bin TL’sini geri ödemesiz hibe şu kalemlerde; işletme kuruluş desteği 2 bin, kuruluş dönemi makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği 18 bin, işletme giderleri desteği 30 bin olarak 3 yıl işletme garantisi altında vermektedir. Geri kalan 100 bin TL’yi ise iş kurup, kazanç sağlamaya başladığınızda 2 yıl sonra faizsiz ve taksitler şeklinde Kosgeb’e geri ödemeye başlıyorsunuz.

İlk Masraflar Sizden Olacak
İşte can alıcı noktaya geldik yeterli sermayem yok ilk desteği Kosgeb verir mi? Kosgeb destekleri konusunda yapılan hatalardan biride ödemelerin ne zaman yapılacağı ile ilgilidir. Her şey den önce iş kurmak için mutlaka sermayeniz olması gerekiyor. Kosgeb onay vermesi halinde İsmail al şu 150 bin TL’yi işini kur demeyecektir. Keşke öyle olsaydı ama maalesef bu şekilde bilenler yanlış bilmektedir. Ya nasıl oluyor? Siz işinizi kurun, masraflarınızı yapın yaptığınız masrafları faturalandırarak Kosgeb’e bunlar benim kurduğum müessesem için yaptığım masraflar diyereksunun, sonrada toplam harcadığınız tutarın %70 ini geri hibe olarak alacaksınıztabi üst limit 50 bin TL, bu durumda toplam giderleri minimum kaç bin TL göstereceksiniz buda benden size soru olsun.

Optisyenlik Müesseseleri İçinÖrnekleri Var mı?

Tabi ki var. Amasya’da girişimcilik eğitimini alan Fuat Furkan Ayvaz, Burdur’da girişimcilik eğitimini alan Muradiye Yıldırım, Malatya’da girişimçilik eğitimini alan Miyase Doğan, Kocaeli’de girişimcilik eğitimi alan Seda Gürve sayamadığım onlarca kişi kendi optisyenlik müessesesini Kosgeb destekleri ile açtı. Öyleyse sizde Kosgeb’den yararlanarak kendi optisyenlik müessesenizi açıp göz, görme sağlığına ve optisyenlik mesleğine hizmet edebilirsiniz. ''

Optisyen Ferhat YAŞAR


Beta Optik

.. Kimler Neler Demiş?