İnternetten Lens Alanların Şikayetleri Artıyor.

İnternet Lens Satın Alan Memnun Kalmayan Kullanıcının Sorusunu Sizler İçin Araştırdık.

 

 

Optisyen.COM İnternet sitemize bir lens kullanıcısından gelen soruları '' İŞİN UZMANLARINDAN '' OPAK LENS A.Ş Pazarlama Müdürü HÜLYA ŞENYÜZ Hanımefendiye de sorduk. Bakalım işin uzmanları internetten alınan lensler ve şikayetleri hakkında neler düşünüyor?  Hülya Hanıma sorularımızı cevapladıkları için teşekkür ederiz.

SORU: 2 yıldır lens kullanıyorum bulunduğum ilçede gözlükçü yok internette güvenilir bir siteden lens aldım 6 tane lensten biri gözüme battı yenisini açtım toplam 3 lensi gözüme battığı için çöpe attım sonra farklı siteden yine almak zorunda kaldım bu seferde lensler sanki daha yumuşak gibi geldi bana. Gözüme takarken çok çabuk kıvrılıyor. Bunun sebebi nedir?

 

 

 

CEVAP: Öncelikle şunu belirtmem gerekli; İnternette güvenilir bir site yoktur. Çünkü internetten satış yapmak legal değildir. Yasal olmayan, denetim olmayan yerde güvenirliği tesis edecek kontrol mekanizması da olmayacağından lenslerinizi mutlak bir optisyenlik müessesesinden tedarik etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Aldığınız lenslerdeki batma problemi ile ilgili şunları söyleyebilirim. Eğer tüm lensler gözünüze batsa ve kullanamasanız, lensin ölçülerinin (yani lensin çap ve temel eğrisinin) gözünüze uymadığını söyleyeceğim ancak lenslerin 3’ü batma yapmış 3’ü yapmamış. Bu durumda bu söylem geçerli olmayacak. Lensler profesyonel bir şekilde üretim ve paketleme yapıldığında birbirinin tıpa tıp aynı üretilmişlerdir ve son kullanma tarihlerine kadar bu özelliklerinin tümünü muhafaza ederler. Herhangi bir sorun (batma -hissetme-düşecek gibi durma-oynama vs...) hissetmeksizin lenslerinizi kullanırsınız. Eğer paket içeriğinin bir kısmını kullanıp diğerlerinde sorun yaşıyorsanız o zaman kullandığınız bu lensler ya olması gerektiği şekilde üretilmemiştir, ya uygun şekilde ve sıcaklıkta depolanmamıştır ya da orjinal değildir yani sahtedir.

İkinci konuya yani lenslerin çok yumuşak olmasına gelince eğer aldığınız ürün birebir önceki lensiniz ile aynı ise (marka ve model) aynı teknik özelliklere haiz olacaktır. Bazı paket normal bazı paket sert bazısı yumuşak olamaz. Lensin kolay takılabilme ve çıkarılabilme kabiliyeti lensin üretildiği materyal ve su içeriği formülasyonu ile de yakından ilgilidir. Kolay takılabilen, kolay çıkarılabilen ve gözde hissedilmeyen konforlu lensler için modülüsü düşük olan lensler tercih edilmelidir.  Ayrıca yumuşak lens blisterden parmağa ilk alındığında çok ıslakken takmak daha zordur. Lensi blisterden alın, parmağınızda birazcık bekletin. 30sn/1 dakika kadar sonra daha rahat takıldığını, parmağınıza daha az yapıştığını ve kıvrıldığını göreceksiniz.

Hülya ŞENYÜZ

OPAK LENS A.Ş Pazarlama Müdürü

 

Optisyen.COM Notu: Bildiğiniz gibi internetten satılan lensler sağlıksız olması sebebiyle Sağlık Bakanlığınca yasaklanmıştır. İnternette, sosyal medya da şikayetvar com gibi sitelerde internetten lens satın alıp şikayetçi olan kullanıcıların sayısı hızla artmaktadır. Lütfen internetten lens satın alarak göz sağlığınızla oynamayın.


Beta Optik

.. Kimler Neler Demiş?