Optisyen.COM İnternet sitemize gözlük kullanıcılarından ve meslektaşlarımızdan gelen soruları cevaplamaya devam ediyoruz.

Gözlük kullanıcılarından ve meslektaşlarımızdan gelen soruları ‘’Optisyenlik Bölümü Eğitim ve Tecrübe Atölyesi ‘’ grubumuzda ki deneyimli optisyenlerle paylaşıyor gelen cevapları internet sitemizde yayınlıyoruz. 

 

 

 

SORU :

Merhaba ben optisyenim. Optik mağaza açmak istiyorum. Sormak istediğim soru ise mağaza açmak istediğim konum, zemin kat daire olarak geçiyor. Daireyi dükkana çevirirken ruhsat aşamasın da belediyeden ruhsat mı almak gerekiyor? Yoksa Sağlık Bakanlığına mı direk başvuru yapmam gerekiyor?

CEVAPLAR:

Y.B:

Öncelikle daireyi belediye aracılığı ile dükkan olarak tescil ettirmeniz gerekmektedir. Daha sonra kanun ve mevzuata göre hazırlıklarınızı yaparak bulunduğunuz bölgenin ilçe sağlığına müracaat etmelisiniz.

E.K:

Bunlara ek olarak daire dükkana çevirebilmek için dairenin bulunduğu apartmanın tüm sakinlerinin tamamından imzalı onay almanız gerekli. Tek bir daire bile itiraz etse dükkana çeviremezsiniz.

M.A:

2016 yılında belediyeler birliği ile Sağlık Bakanlığı’nın mahkemesi bakanlığın aleyhine sonuçlandı. 2016'dan sonra açılan müesseseler belediyeden de ruhsat almak zorunda. İtfaiye ile belediye yangın raporu başvurusu sırasında paslaşıyorlar, böylece diğer evrakları hazırlamak ile zaman kaybetmeden önce belediye işini halletmeniz gerektiğini öğreniyorsunuz. Bir konu daha var ama canınız sıkılmasın diye o konuya girmeyeceğim. Yukarıda ki yorumlara da katılıyorum.

İ.U:

Gözlükçüler için belediye ruhsatı yılan hikayesine dönmüş tarafların birbirlerini mahkemeye verdikleri bir konudur.

Son olarak Türkiye Belediyeler Birliği yaptığı açıklama aşağıda ki linktedir.

http://www.tbb.gov.tr/ba-sin-ve-yayin/haberler/20150311-optisyenlik-muesseselerine-ruhsat-duzenlenecek.

Yürütmeyi Durdurma Kararını da linkten görebilirsiniz.

Yani eğer bulunduğunuz sınırlar içerisinde ki belediye sizden ruhsat isterse bu ruhsatı almak zorundasınız.

Diğer yandan İl Sağlık Müdürlüklerince verilen ruhsatname için istenilen evraklar arasında belediye ruhsatı yoktur. Bazı yanlış yorumlamalar neticesinde Sağlık Bakanlığı 81 İl Valiliğine Aşağıda ki yazıyı göndermiştir.

Görüldüğü üzere İl Sağlık Müdürlükleri kanun ve yönetmelik gereği gözlükçü dükkanı açılışı sırasında size belediye ruhsatı soramazlar.

Sonuç itibariyle ilerde emeklerinizin zayi olmaması adına öncelikle belediye ruhsatını halletmenizi tavsiye ederim.


Beta Optik

.. Kimler Neler Demiş?