DEVLET DESTEKLİ ÖDENEK VE ENFLASYON ZITLIĞI

 

Yeni başlangıçlar, umutlu yarınlar … 2019’a adım attığımız ve her geçen gün mesleğimiz adına artan umudumuzla daha güzel yarınlar için çalışmalı ve sözde sağlık sektörü (!) olan mesleğimizi güzel yerlere taşımak için çabalamalıyız.

Optisyen ve gözlükçüler olarak mesleğimize vâkıf olan ticaret algısını ortadan kaldırıp sağlık sektörü olarak anılmasını sağlamalıyız. Şayet Sağlık Bakanlığı denetimi altında olduğumuzu ve gözlük mağazası açmak için Ön Lisans Optisyenlik bölümü mezunu olunması gerektiğini bilen kişi sayısı bir elin on parmağını geçmez.

Hâl böyleyken optisyenler olarak mesleğimizin amacının gözlük ticareti değil, halkın göz sağlığı için gereken tıbbi cihaz ihtiyacını karşılamak olduğunu belirtmeliyiz.Mesleki olarak gerilememizin en büyük nedenlerinden biride halkın gözünde mesleğimizin ticari olarak sağlığın önüne geçmesidir.

Göz sağlığının değersizleştirilip insanlarda kötü algıların oluşmasını sağlayan ve sözde sağlık sektörü olarak anılmasının en büyük nedenlerinden biri de, 3 yılda bir yapılan yetersiz SGK ödemeleridir. Ödemelerin yetersizliğinden kaynaklı birçok ihtiyaç sahibi kimseler, göz sağlıklarını değersizleştirdiği ve göz sağlığına ciddi zararlar verdikleri bir süreç meydana geliyor. Böyle olmasını sağlayan en büyük etken ise, reçetesiyle gelen hastaya; Sosyal Güvenlik Kurumunun yapmış olduğu Devlet Destekli komik ödeneği duyunca görme ve göz sağlığına olan bütün inancını yitirip reçeteyi bir kenara atabiliyor, göremediği onca güzelliğe rağmen.

Çünkü göz sağlığının değersizleştirildiği bir ülkede halkın refah seviyesini yükseltemezsiniz. Hepimiz biliyoruz ki bir halkın gelişmişlik düzeyini etkileyen unsurlardan biri de gözlük kullanım oranıdır ve gördüğümüz kadarıyla Türkiye’de gözlük kullanım oranı düşük olmasının yanı sıra 2018’den bu yana artan enflasyon oranlarıyla daha da düşmekte.

Bazı kayıpların geri dönüşü yoktur! Göz sağlığınızı ihmal etmeyin!

Devlet Destekli ödeneklerin artması ve enflasyonun düşmesi umuduyla…

Mutlu gülüşler, sağlıklı görüşler…

 

Optisyen Müslime YAVUZ

PİRO OPTİK /MARDİN


Beta Optik

.. Kimler Neler Demiş?

Nurullah Şen
Ziyaretçi
Nurullah Şen

Bu sadece göz için olan bir durum değil. Sgk bu işi ticarete döktü ve sigortadan ciddi kârlar elde ediyor.