Merhabalar. Öncelikle biraz kendinizden bahseder misiniz? 

Ben Mehmet Keşküş. Harran Üniversitesi Optisyenlik Bölümü 1.sınıf öğrencisiyim. Şanlıurfalıyım.

Optisyenlik Bölümü Okumaya Nasıl Karar Verdiniz ?

Bu bölümün güzel bir bölüm olduğunu düşünüyordum. Çünkü sonuçta bir meslek öğreniyorsun. Camlara dokunuyorsun ve gözlük yapıyorsun.

Daha öncesinde bölümü araştırdınız mı?

Evet araştırdım, optisyen olan şu an da mesleğini icra eden tanıdıklarında tavsiyesini adı ve karar verdim.

Şu an okuldan aldığınız eğitim sizce yeterli mi?

Evet yeterli zannımca. Çünkü şu an da yaklaşık 10 saat uygulama ders alıyoruz.

 

Bildiğiniz gibi ülkemizde 50’nin üzerinde okul yılda yaklaşık 3000 mezun veriyor. Ülkemizde ki gözlükçü sayısı toplamda 6500. Gözlükçülük sektörü mensupları bu konuda çok şikayetçi. Mezun sayısının çok olduğunu düşünüyor? Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Konuştuğum optisyenlerin en çok şikayet ettiği konu bu. Bunun için devlettin reçetelere ödediği katkı payı artmalı. Optisyenlik bölümü sadece özel sektörde icra edilen bir bölüm  değil de kamu da atanması olan bir bölüm olmalı. Hastanelerde çalışma koşulları sağlanmalıdır.

 İşsiz optisyenlerin sayısı hızla artmakta. İşsiz kalma korkusu var mı sizde de?

Evet tabiî ki de. Çünkü bu bölümü okuyup bitirdiğinde mağaza açman dışında açıkçası başka bir alanda istihdam gözükmüyor. Şu an ise dükkan kiralarının yüksekliği zaten bir maliyet olarak karşımıza çıkıyor. Ve bir de tabiî ki mezun sayısı.

Optisyenlik bölümünden mezun olduktan sonra ki hayâlleriniz neler? Optisyenlik bölümünün geleceğini nasıl görüyorsunuz? Şimdiye kadar neler gözlemlediniz. Neler söylemek istersiniz?

Hayalim kendi mağazamı açmak. Yukarda dediğim gibi şayet kamu da ve hastanelerde çalışma şartları sağlanır ise ülke için faydalı olacağını düşünüyorum. Bu bölümü okumak isteyenler işim olsun diye değil de mesleğim olsun diyorlarsa okusunlar güzel bir bölüm.Çünkü bu bölümde cam alacak kesecek ve gözlük yapacaksın. Meslek öğreneceksin. Güzel değil mi? 

Gelecekte ki Meslektaşımız Mehmet Beye Bize Zaman Ayırdığı İçin Teşekkür Ederiz.

Sizlerde duygu ve düşüncelerinizi yayınlamamızı isterseniz lütfen bize mail atınız. Mail adresimiz :  optisyencom@gmail.com


Beta Optik

.. Kimler Neler Demiş?