Merhabalar. Sevgili optisyen ve optisyen adayları, ben Fatma KADER. Medipol üniversitesi optisyenlik mezunuyum.

Mezun olduktan sonra bir optisyenlik müessesesinde çalışmaya başladım. Bazı gözlükçülerde işin ticari boyutu sağlık boyutundan ağır bastığını görene kadar bu meslekte ilerlemeyi düşünüyordum.Halâ öyle mi düşünüyorum emin değilim...

Öyle ki bazı gözlükçülerin yaptığı basit hatalar hepimize mâl olmaktadır. Gözlük kullanıcılarına gereksiz inceltilmiş cam önerisinde bulunanlar, lenslerin kullanım ömürlerinden daha fazla olduğunu söyleyenler, internet satışı yasaklansın diye elinden geleni yaparken reçetesiz lens satmaya çalışanlar vs vs...

Şu an cam ve lens toptan satışında mesleğimi icra etmeye devam ediyorum.

Yaklaşık bir yılda gözlemlediğim kadarıyla gözlükçülerin bir çoğu yeni markalara açık değil. Yeni markalardan ziyade teknoloji ile gelişen lensler ve geliştirilen progresif camları takip etmiyorlar. Alışkanlıklarını da kolay kolay bozmuyorlar.

‘’Ben bunu müşteriye/hastaya anlatsam anlamaz ‘’ mantığı maalesef çok yaygın. İnsanlarımızı bilinçlendirmek bir yana kendisi dahi öğrenmeye pek açık değil. Bu algılar yüzünden sadece bilindik markalar ile tek düze bir gidişat beni üzüyor. Gözlük kullanıcılarını kaçırmamak için uygulanan her şeyin en ucuzu mantığı da maalesef çok yanlış. Yüksek satışlar düşük satış arasında ki kâr marjları aynı olabilir peki ya sektöre verilen zarar? Peki ya arka planda hiç görülmeyen kalite farkı?

Kısacası yeniliğe açık olmak ve teknolojiyi takip etmek şart. Ben bununla ilgili gerçekten gittiğim yerlerde uğraş veriyorum.

Herkese Hayırlı İşler Dilerim...

Fatma KADER

- Optisyen -


Beta Optik

.. Kimler Neler Demiş?