Bugün sizlere antirefle camdan bahsedeceğim. Bilindiği gibi çoğu cam savaşlar için geliştirilmiştir. Antirefle camında elbette bir hikâyesi var. 1935 yılında 2.Dünya Savaş’ı başlamadan önce harita oluşturmak isteyen alman uçaklarında kullanılmıştır. Belirli bir yükseklikten çekilen fotoğrafların net olmadığını fark ederler. Antirefle kullanarak uzaktan daha net bir görüntü elde ederler.

   Aslında antirefle kaplamanın amaçları net görüş , yansımaları engellemek ve göz yorgunluklarını ortadan kaldırmaktır. Bu şekilde cam neredeyse görünmez olur ve göz bölgesi daha doğal ve daha berrak bir görüntüye sahip olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antirefle kaplamanın özellikleri:

  1. Yansıma azalacağı için görüş kabiliyeti artacaktır.
  2. Bilgisayar televizyon vb. ekranlarda kontrastlık sağlar.
  3. Gece araba kullananlar, otomobil sürücüleri far ışıklarını çiftmiş gibi görürler ve bu gözü yorar olumsuz etkiler .
  4. Yüksek indisli camlarda yansıma daha çok olacağından antirefle kaplama olmalıdır.
  5. Bu camlar kaplamasız camlar gibi su ile yıkanıp pamuklu bir malzeme ile silinebilir.

 

     Antirefle kaplamayı gece araç kullananlar, bilgisayar kullananlar, güneş gözlüğü takanlar, spor aktiviteleri yapanlar daha net görmeyi gerektiren mesleklerde polis, pilot, ressam vb. mesleklere tavsiye edebiliriz.

GÜNEŞ GÖZLÜKLERİNDE ANTİREFLE !!!

 Güneş gözlüğü camlarında dikkat edilmesi gereken bir kural vardır. Numaralı bir cam yaptırdığımızda camın dış yüzeyine antirefle kaplama ATILMAMALIDIR.  Bu işlemin amacı terstir. Güneş gözlüğünün iç camına antirefle kaplama yapılmalıdır. Bu işlemi yapmamızın sebebi arkamızdan gelen ışıkların gözümüzü rahatsız etmemesini ve kaliteli bir görüş elde etmemizi sağlar.

 

       

        Zeynep TUNÇ

           OPTİSYEN


Beta Optik

.. Kimler Neler Demiş?

Emir Beyatlı
Ziyaretçi
Emir Beyatlı

Teşekkürler Zeynep Hanım , bu platformda verdiğiniz değerli bilgilerle kendimizi guncelliyor/yineliyoruz. Kolay gelsin ekibinize.