GÖZ SAĞLIĞINIZ İÇİN GÖZ MAKYAJINIZA DİKKAT EDİN…!

Biz bayanların vazgeçilmezi olan göz makyajları yanlış ürünler ile yapıldığında gözlerde ciddi hasarlar oluşturabiliyor. Oluşabilecek hasarların birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

1.KALİTESİZ UCUZ ÜRÜNLER

Ucuz ürünler, uzun süreli kullanımda içerisinde belli olmayan maddelerden dolayı gözlerde kızarıklık, kaşıntı ve kuruluk yapabiliyor. Makyaj ürünleri alırken göz sağlığımız için uygun olanı almalıyız. Makyaj malzemesi satın alırken güvenilir markaları ve yine üzerinde “Hipo-alerjenik” veya “Dermatolog onaylı” yazan ürünleri tercih etmeliyiz.

2.KULLANMA TARİHİ GEÇEN ÜRÜNLER

Her üründe olduğu gibi makyaj ürünlerinde de göz sağlığımız için kullanma tarihine dikkat etmemiz gerekir. Miladı dolan ürünleri kullanmak gözlere zarar vermektedir.

3. MAKYAJ ÜRÜNLERİ KİŞİYE ÖZEL OLMALI

Kullanılan makyaj malzemeleri hijyen açısından kişiye özel olmalı. Herkesin kullandığı ürün gözlerinizde ciddi hasarlar oluşturabilir.

4. MAKYAJ UYKU ÖNCESİ TEMİZLENMELİ

Uyurken göz kendini yeniler. Uyku sırasında temizlenmeyen makyaj gözde bakteri oluşturur. Gözün kendi kendini yenileme sürecine engel olur. Bu yüzden temiz gözlerle uyumak şüphesiz en sağlıklısı olacaktır.

5. KONTAKT LENS KULLANMA AŞAMASI

 Aslında birçoğumuzun yaptığı hatalardan biride kontakt lenslerimizi makyaj yapmadan önce takıyor olmamız. Gözle görülmeyecek kadar küçük olan makyaj ürünlerinden uçuşan parçacıklar ya da akan boyalar kontakt lensin üzerine yapışıyor. Gün içerisinde bu bizi rahatsız edebilecek düzeye kadar gelebiliyor ve gözde alerji , kaşıntı ve batmalara neden olmaktadır.

 En doğru kullanım olarak kontakt lenslerimizi makyajımız bittikten sonra takmalıyız ve gün içerisinde gözümüzü gözlük ile dinlendirmeliyiz.

6.YAĞSIZ VE SU BAZLI ÜRÜNLER TERCİH EDİLMELİ

Yoğun yağ içeren kozmetik malzemeleri kullanılmaması gerekiyor. Yağın gözyaşına karışıp bir tabaka oluşturarak görmeyi bulanıklaştırması istenmeyen sonuçlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Yağlı ürünler korneanın beslenmesi için gerekli gözyaşının işlevini engelleyerek korneada oksijensizliğe neden oluyor. Bu da göz sağlığımızı tehdit ediyor.

7. SUYA DAYANIKLI DEĞİL, SUYLA ÇIKABİLEN ÜRÜNLERİ TERCİH EDİN

Mutlaka suyla kolayca temizlenebilen makyaj malzemelerini tercih etmelisiniz. Ayrıca maskaranın sıvı ortamı, mikropların kolayca üremesine neden olur. Bu da gözde şişme, ciltte kızarma ya da pullanma meydana getirir.

Maskarayı kirpik diplerinize kadar getirmeden sürün.

Optisyen Belfin TORUN


Beta Optik

.. Kimler Neler Demiş?

Numan Ceylan
Ziyaretçi
Numan Ceylan

Belfin hanım vermiş olduğunuz bu önemli bilgiler için size teşekkür ederim. Lens kullanımı ile ilgili başka yazılarınızıda bekliyorum mesela lens solüsyonları ve çeşitleri hakkında bilgi verirseniz meslektaşlarımız ve kullanıcılar memnun olacaklardır