SİTE İÇİ ARAMA

 

NİKEL ALAŞIMLI GÖZLÜKLER ZARARLI MIDIR?

SORU : Merhabalar. Son yıllarda özellikle avrupa ve amerikada nikelin ve alaşımlarının insan sağlığı üzerinde etkisi olduğunu hatta kansere yol açtığını savunan makaleler yayınlandı ve avrupa nikele karşı önlemler almaya başladı. Nikelin gözlük çerçevelerinde hala yaygın bir şekilde kullanıldığını düşünecek olursak biz tüketiciler bu konuda ne yapmalıyız ? Nikel söylendiği kadar zararlı mı ? Tercih etmememiz mi gerekiyor ?

 

 

 

Nikelin alaşıma girebilmesi icin 1000 derece sicakliga ihtiyaci vardir,ki gunluk yasamimizda kullanilabilmesi icin super alaşım dedikleri bor,titanyum,çelik vs gibi alaşımlara giriyor.Beyefendi rahatsizliginda hakli fakat şöyle de bir durum var, cebimizdeki bozuk paradan tutunda araçlarda ki krom kaplamaya kadar her alanda nikel kullaniliyor.Gözlük cercevesi olarak,titanyumdan ziyade kemik ya da enjeksiyon urunleri kullanmasini oneririm.

Erkan KANKOÇ
Talas Optik & Lens
Tel: 0352 4372844 - Talas / Kayseri

 

 

Nikel, çevrede çok düşük seviyede bulunan bir elementtir. İnsanlık, nikeli, bir çok farklı uygulamalar için kullanır. Nikelin, en yaygın uygulaması, paslanmaz çelik ve diğer metal malzemelerin içeriği olarak kullanılmasıdır. Nikel, mücevherat gibi metal ürünlerde genelde bulunur.

Gıda maddeleri, doğal olarak küçük miktarlarda nikel içerir. Çikolata ve katı yağların, yüksek oranda nikel içerdiği bilinir. Kirli topraklardan elde edilen sebzelerin yüksek miktarda tüketilmesiyle nikel alımı artacaktır. Bitkilerin nikeli topladığı bilinir ve dolayısıyla sebzelerden nikel alımı yüksektir. Sigara içenler, ciğerlerine yüksek oranda nikel alırlar. Nikel deterjanlarda da bulunabilir.
İnsanlar nikele solunum yoluyla, içme suyuyla, gıdaların tüketimiyle veya sigara içilmesiyle maruz kalabilir. Nikelle kirlenen toprak veya su deriyle temas ettiğinde de nikele maruz kalınabilir. Aslında nikelin az miktarda alınması vücut için gereklidir; fakat aşırı dozda alınırsa insan sağlığı için tehlikeli olabilir.
Nikelin fazla miktarda alınması aşağıda belirtilen bozukluklara neden olabilir.
Akciğer, burun, prostat ve gırtlak kanseri riskini artırır.
Akciğerlerde tıkanma
Solunum yetersizliği
Doğum kusurları
Astım ve kronik bronşit
Mücevherlerden kaynaklanan deri isiliği gibi alerjik reaksiyonlar
Kalp rahatsızlıkları
Nikel gazına maruz kalındığında, halsizlik ve baş dönmesi
Günlük hayatta en dikkatli kullanmamız gereken nesnelerden biri, piller…

Gözlük çerçevelerinde A plus grup için çelikten yapılır. Çelik oluşa bilmesi için nikel olması gerekir yani çeliği oluşturan metallerin birbirine tutunmasını nikel sağlar. Ortalama her çelik gözlükte %20 oranında nikel bulunur. Nikel metali ağırlaştırır ve allerjendir. Eğer bu durumdan rahatsızsa Niko03 marka %3 nikel içeren çelik gözlükler tercih edebilir. Alllerjen seviyesi düşük ve hafiftir...

Yavuz ATUĞ
Optisyen
Beysu Optik-Pendik/İstanbul

 

 

Sizde merak ettiğiniz sorularınızı cevaplandırılmak üzere bizlere gönderebilirsiniz.

Optisyen ve meslektaşlarımız soruyu yorum olarak cevaplayabilirsiniz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile