SİTE İÇİ ARAMA

 

LENS KULLANMAK SAĞLIKLI MIDIR?

tereddut2Soru : 2 derece miyopum lens kullanmak istiyorum. uzman olarak sizce lens mi kullanmalıyım gözlükmü birde gözlükten sıkıldım ama lensinde çok bakteri yaptığını söylediler lens almak istiyorum ama tereddütlerim var lens sağlıklı mı ? Hangi lensi kullanmam lazım?

 

 

 

Cevap : Merhaba.Numaraniz lens kullanimina gayet uygun.Bakteri teşkil etmemesi icin lensinizi solusyon ile surekli hijyenik tutmak,kutunuzda ki solusyonu hergun degistirmek ve takarken ellerinizin temiz olmasi gibi vs durumlar mevcut.
Saglikli mi ya da kullanilabilir mi sorularina cevap alabilmeniz icin once goz hekimine gidip lens muayenesi olmaniz gerekli.
Gozunuzun lense adapte olup olmayacagini ve hangi lensi kullanabileceginizi size hekim onerecektir,sonrasinda biz optik magazalar recete bilgilerinize gore gerekli yardimi size verecektir.Bilginize..

 

Erkan KANKOÇ
Talas Optik & Lens
Tel: 0352 4372844
Talas / Kayseri

Cevap 2 : Gözünde alerjik bir durum olmadığı sürece lens kullanmasında herhangi bir sakınca olmadığını. Fakat lens aldığında her gün lens kullanmak yerine lens ve gözlüğü dönüşümlü kullanmasının daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü bir çözüm olacaktır. Uzun yıllar gözlüğü hiç kullanmayıp her gün lens kullanan insanlarda göz kuruluğu, kornea incelmesi,göz kızarıklığı ve alerjik reaksiyonlar gelişebiliyor. Oyüzden 7-8 yıl lens kullanan insanlar sonradan bu komplikasyonlar gelişirse istese de lens kullanamıyorlar. Olması gereken şey haftanın 4-5 günü lens kullanıyorsa geri kalan 2-3 günü de gözlük kullanmalı.Ya da en azından akşamları eve geldiğinde lens yerine gözlüğü tercih edebilir.

Merihan Doğanşah Akyıldız - Optisyen -

 

Sizde merak ettiğiniz sorularınızı cevaplandırılmak üzere bizlere gönderebilirsiniz.

Optisyen ve meslektaşlarımız soruyu yorum olarak cevaplayabilirsiniz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile