SİTE İÇİ ARAMA

 

KİŞİYE ÖZEL CAMLARIN DİĞERLERİNDEN FARKI NE?

Merhaba.Bazı firmalarda gördüğüm kadarıyla kişiye özel üretilen camlar mevcut. Bunların diğerlerinden(hazır üretim) farkı nedir? Ayrıca gözlük çerçevesinin ölçülerine göre yapılıyormuş bu işlem? Sizce bunlar bir tercih sebei olmalı mı benim için? Yüksek derecede hipermetrop ve astigmatım var.

 


Sağ Göz: Sferik: +1.00 Silendirik: +4.50 Aks: 93
Sol Göz: Sferik: +2.00 Silendirik: +3.00 Aks: 90
PD: 73 mm
Aks konusunda gözlerim çok sıkıntılı. 6 farklı doktora gittim hepsi de farklı ölçtü ve 3 kez gözlük değiştirdim. Bu yüzden yeni gözlüklerimin tamamen yuvarlak olmasını istiyorum (360 derece) ki aksları ben ayarlayayım. Sanırım tam odak noktasının ayarlanması için 50 mm (lens boyutu) + 23 mm (köprü) boyutlarında bir gözlük edinmem gerekiyor ve görüşümü daha da artırmak için kişiye özel yapılmış camların daha işe yarar olduğunu düşünüyorum ?

 

CEVAP : PD 73? gözde dışa kayma yoksa bu PD sıradışı bir durum. Tabii montaj açısından avantaj. Aks konusundaki şikayetin temelinde geçmişte montaj hatası olduğunu düşünüyorum. Bu reçeteye kesinlikle 360 rond çerçeve önerilmemeli! 2 derece dönüklük bile görüş kalitesini etkiler dolayısıyla iklimsel şartlara göre değişkenlik gösterecek genleşme camı temizlerken dahi dönmesine neden olabilir. Bu nedenle hekimler özellikle çocuk çerçevesinde yuvarlak seçim yapılmaması uyarısında bulunur.
Kullanıcı rahat ettiği ax derecesini bilir yada o gözlüğünü ölçtürürse ax sabitlenebilir.
Dar dikdörtgen modelden kaçınılmasını öneririm.
Cam siparişle edinilecek. (RX) firmalar RX üretimde FF (freeform) teknolojisine geçti. Bu teknoloji üretim esnasında kişiselleştirme parametrelerini de ürüne yansıtma imkanını vermekte. FF teknolojisiyle üretilen her cam "kişiselleştirilmiş" nitelik kazanmaz.
Çerçeve seçimi sonrası PD ve odak yüksekliği işaretlendikten sonra ihtiyaç duyulan çap belirlenir.
Çap 50-58 mm arasında yeterliyse H.index ürüne gerek yoktur.
60 ve üzeri çap gerektiğinde (73 mm PD de gerekmemeli) n.1.6 index tercih edilebilir (estetik kaygının giderilmesi için)
Not: FF teknolojisiyle üretilen her progresive "kişiselleştirilmiş" nitelik kazanmaz.
PD ölçümü dijital pupilametre ile ölçülüyorsa el cetveli ile de PD kontrol edilsin. Gözde dışa kayma var tek göz kapatılsın, kayan göz kendini 5-15 saniye içinde toparlar, ölçüyü alan optisyen hastayı kendi kulak memesine bakmaya odaklandırsın göz düzeldiğindeki PD değerini referans alsın. (Sağ göz ölçüsü alınırken sol kulak memesine baktırılmalı)
Dışa kayık alınan PD ölçüsüne göre yapılacak montaj sonrası gözlük kullanımında odak dışta kalacağından düzelen gözün bakış noktasında bu diyoptrilerde prizmatik deformasyonların etkileri hissedilir ve rahatsızlık verir.

 

 

 

Yorumlar   

 
0 #1 Optisyen.COM Admin 10-01-2016 09:09
Soruyu cevaplamak isteyen arkadaşlar yorum olarak ya da iletişimden ya da facebook sayfamızdan cevaplayabilirler. Cevapları bu sayfaya sitemize eklenebilir.
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile