SİTE İÇİ ARAMA

 

İŞSİZ OPTİSYENLER HAKKINDA GELEN SORU

SORU : Merhaba bu sene optisyenlik bölümünü okuacağım inşallah. Sizin sitede baya işsiz kalındığını anlatmışsınız.Gerçekten durum bu kadar vahim mi çünkü paylaştığınız veriler 2010 yılına ait de acaba şu an günümüzde istihdam olmaz mı cok merak ediyorum...Şimdiden teşekkürler cevaplar için...

 

CEVAP : Günümüzde 40 küsür üniversitede (artık sayamıyoruz o kadar hızlı çoğalıyor ki ) yılda 3000 'e yakın optisyen mezun oluyor. Ülkemizde toplam 5500 mevcut gözlükçü bulunmakta. Yılda 3000 kişi maalesef işsizliğe ilk adımını mezun olur olmaz atıyor. Durum böyle olmasına rağmen optisyenlik bölümü okumak isteyen gençler sizin gibi araştırmıyor. Çok abartılarak anlatılan optisyenliği seçiyorlar. Etraflarında duydukları 3-5 kuru gürültü yalan hikaye sözlerle övülen optisyenliğe geçişleri böyle oluyor. 

Bu durumdan faydalanan para kazanma hırsı ile sistemlerini yürüten özel üniversitelerde optisyenlik bölümleri açıyorlar. Maalesef ki yetkililerin uyarmasına rağmen YÖK bu konuda kulaklarını tıkıyor.

Hal böyle iken optisyenlerde 2. bir üniversite okuyarak sektör değiştirmeye çalışıyorlar. 

Durum bu kadar ciddi. Sitemizde bu konuda fazlaca doküman bulunmaktadır.

Optisyenlerin kamuda istihdamı maalesef yok. Bu konuda ciddi anlamda çalışma da yok. Kamuda istihdamı bir çok optisyen istiyoruz desede söz de kalıyor. Umudumuz mezun olan ve işsiz kalan binlerce optisyende. Komik ama gerçek. Ne başarırlarsa işsizlikle mücadele etmek isteyen işsiz optisyenler başaracak gibi görünüyor.  Ya da onlarda hemen pes edecek farklı sektörlere yönelecekler.

Ne diyelim?

- Optisyenlik gibi güzel bir mesleği bu hale düşüren basiretsiz, yönetici kılıklı, satılmış meslek adamları utansın.

- Optisyen olupta mücadelesini vermeye zaman bulamayan köle sistemine ayak uydurmuş optisyenler utansın.

- Bu tarz yazılarımızı okuyupta sadece okumakla yetinen gözlükçüler utansın.

- Bunlara kulak tıkayan yetkililer utansın

Artık gözlükçülük devri yandı bitti kül oldu. 

Eğitim hayatınızda başarılar dileriz.

Optisyen İsmail UYAR

Yorumlar   

 
0 #3 nurettin 04-04-2017 16:16
Optisyenlik mi kaldı yoksa optisyen mi? Bas parayı özel üniversiteye al diplomayı. Oh ne ala memleket. 11 yıldır gözlükçü ve 8 yıllık optisyenim. Devlet üniversitesinde okuyan bizler sınıf geçmek için çalışırken özel üniversiteye giden yat babam yat. Ben iddaa ediyorum ver eline camı sor bilmez hipermetrop mu miyop mu olduğunu. Ben ne insanlar biliyorum özel üniversiteden diploma alıp tornavida tutmayı bilmeyen. Geçtim ki faset prograsif cam yapsın. Sonra çıkmış ben optisyenim. Siz optisyenseniz ben de profesörüm.
 
 
0 #2 İsmail UYAR 29-11-2015 16:06
Biliyoruz Burak biliyoruz. Farkındaysan ismimizin önünde optisyen yazıyor. Yani senin okuduğun sıralardan alınan bir ünvan Optisyen. Sen bizim bildiklerimizi söylemişsin, Biz senin bilmediklerini...
 
 
+1 #1 Burak KAYISI 18-11-2015 22:02
şimdi bu işsizlik konusuna gelince bizim bölümü yerden yere vurmuşsunuz özel üniversiteler diye aşağılamışsınız bende optisyenlik bölümünü okuyorum şunu bilin ki bizim iş esnaflık gibidir rızık Hak'tan gelir.Eğer ki siz meslektaşlarımız eskisi kadar kar marjının kalmadığı bizim sektör değil her sektörde olduğuna emin olunuz.Optik işinde para olmadığını söyleyenler şubelerini neden sürekli çoğaltmaktadır ve yeni gelecek olan meslektaşların şevkini kırmaktadır.
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile