SİTE İÇİ ARAMA

 

OPTİSYENLİK BÖLÜMÜNÜ TAVSİYE EDERMİSİNİZ

soru isareti4Merhaba,Optisyenlik hakkında bilgi almak istiyorum sizden internette mesleğin kamuda olması gereken yerlerde başka alanlardaki kişilerin istihdam ettiğinden bahseden bir yazınızı okudum. Ben iktisat mezunuyum sağlıkla ilgili bir bölüm okumak istiyorum ancak hangi bölümü yazmam daha iyi olacak karar veremiyorum.

Sizce optisyenlik için kadro verilir mi ? Ben bu bölümü okuduğum taktirde nerelerde çalışabilirim ve bana ne kadar gelir sağlar ? Diplomanın kiraya verildiğini duydum böyle birşey nasıl oluyor ? Bilgilendirirseniz memnun olurum. Ayrıca bana önerebileceğiniz sağlık bölümü varsa o konuda da paylaşım yaparsanız sevinirim. 
Teşekkür ederim iyi günler dilerim. 
 

 

CEVAP : 

Optisyenlerin kamuda istihdamı yoktur. Kamuda istihdam için yeteri kadar çalışma da mevcut değildir. Optisyenlere kadro verilmesi her ne kadar zor görünsede bir gün gerçekleşeceğine inanıyoruz. Bürokrasi de işler biraz uzun sürdüğü için henüz umudumuzu da kaybetmedik aslında.

1992 yılında optisyenlik okulları açılmış ve ilk mezunlarını 1994 yılında vermiştir. 2004 yılına kadar mezun olan optisyenler diplomaları ile çalışamamış dükkan açamamışlardır. Yani mesleğin gelecekteki asıl sahibi optisyenler 10 yıl boyunca asıl işleri olan optisyenlik müesseselerinde çalışamamışlardır.

Şu an optisyenlik bölümleri 40 küsür üniversitede mevcuttur.Yılda 2500-3000 mezun vermektedir. Oysa ülkemizde zaten 5500 gözlükçü vardır. Dolayısı ile optisyenlik okumanızı tavsiye etmemekle birlikte mevcut optisyenlerin sektör değiştirme fikirlerinin olduğunu belirtmek isteriz.

Ülkemizde son yıllarda özel liseler ve özel üniversiteler ticarethane mantığı ile bölüm açtıkları için gereğinden fazla mezunlar vermektedirler. Sağlık Bakanlığı özel lise ve üniversitelere hitaben gereğinden fazla mezun veriliyor devlet bu kadar istihdam edemez, işsiz kalacaklar demelerine rağmen maalesef YÖK ve MEB 'lığı buna göz yummaktadırlar.

 

Diplomayı kiraya vermek deyimi yasal olmayan ve yasalara uymayan insanlar tarafından uydurulmuş bir sistemdir. Yalnız optisyenler çoğaldığı için bu sistem artık işlememektedir. Diplomanın bir değeri yoktur.

Aşağıda ki linkleri incelemenizi tavsiye ederim. 

http://optisyen.com/index.php/optik-soru-cevap/111-optisyenlik-okuyup-diplomami-kiraya-versem.html  

http://optisyen.com/index.php/optik-soru-cevap/105-optisyenlik-bolumunu-tercih-etmelimiyim.html 

Optisyen.COM

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile