SİTE İÇİ ARAMA

 

OPTİSYENLİKTEN SONRA ÜZERİNE AÇIKÖĞRETİM OLURMU?

Merhaba ben optisyenlik yeni mezunum. 2 senelik açıktan işletme falan okursam acaba askerliğimi yarım dönem yapabilirmiyim ?

CEVAP : 
Merhaba
Şu anda Optisyenlik bölümünü bitiren meslektaşlarımızın FİZİK BÖLÜMÜ hariç başka bir bölüme geçiş hakkı yoktur.
Ama geçen yıl bu konu ile alakalı bir çalışma yapıldı. Çalışmanın nasıl ilerlediği ve son durumu aşağıdaki gibidir.
2014 yılında Sağlık Bakanlığı sağlık alanında ön lisans bölümü mezunlarının lisans tamamlaması yapabilmesi için bir çalışma yapmıştır.


Bu çalışma sonucunda ;

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun cumhurbaşkanını onayının ardından aralık ayında resmi gazetede yayınlandı.


İşte Resmi gazetede yayınlanan Lisans tamamlama maddesi
GEÇİCİ MADDE 69 – Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla sağlık alanında ön lisans diploması alanlardan ebelik ve hemşirelik programlarından mezun olanlara kendi alanlarında, diğerlerine ise Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği, ebelik ve hemşirelik programları dışındaki ilişkili alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimler, Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda uzaktan eğitim yöntemleri ile verilebilir. Uygulama eğitimleri için Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu iş birliği yapar. Bu eğitimlerin usul ve esasları Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.


Optisyenlerin lisans tamamlama yapacağı ön görülen bölüm ise SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ dir.
Yukarıda anlattığım lisans devam etme hakkı şu anda YÖK İLE SAĞLIK BAKANLIĞI arasında anlaşmaya varılma sürecindedir. MALASEF DAHA FAALİYETE GEÇMEMİŞTİR. Geçen sene yapılan açıklamaya göre 2015 -2016 öğretim yılına yetiştirilecekleri beyan ediliyordu. 

Ne olacağını 2015-2016 eğitim öğretim dönemi başlayana kadar bekleyip göreceğiz…
SAYGILARIMLA…

Optisyen Durmuş ASMAHAN

 

NOT : BU SORU CEVAPLANDIKTAN SONRA LİSANS TAMAMLAMA İLE İLGİLİ GELİŞMELERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile