SİTE İÇİ ARAMA

 

OKUYUP DİPLOMAMI KİRAYA VERSEM-SORU CEVAP-

iyi günler.eczacılık okumak istiyordum fakat bu sene puanım yetmedi bende 1 sene beklemek istemiyorum. 2 yıllık optisyenlik bolumunu bulunduğum ildeki XXXX üniversitesinde tam burslu olarak kazanmaktayım ve 2 sene okuyup diplomamı aldıktan hemen sonra kiraya verip ben diplomadan gelen parayı kıbrısta eczacılığı ücretli olarak okuyabilir miyim?

 


CEVAP :
Merhaba Mustafa.
Öncelikle 1 sene bekleyip eczacılık okuman daha hayırlı olacaktır. Çünkü optisyenlik bölümünü okuduktan sonra eczacılık okumak için heyecanın, enerjin kalmayabilir.

 

Optisyenlik okumana gelince : Optisyenlik bölümü artık ülkemizde sayısını takip edemeyeceğimiz kadar fazla açıldı. Yılda yaklaşık 2500-3000 mezun veren bir bölüm olacak.Bu sayı sana az gelebilir. Ülkemizde 5500 gözlükçü olduğunu ve bunlarında diplomaları mevcut olduğuna göre sen 2 yıl sonra mezun olduğunda senin diplomanın bir değeri kalmayacak.


Aslına bakarsan bu sektörde diplomanın bir değeri yok zaten . Kiralamak diye de bir şey yok. Çalışarak mesleği icra ederek para kazanırsın. Yıllardır kötü niyetli insanlar tarafından uydurulmuş yasal olmayan bir uygulama kiralama yöntemi. Artık optisyenlerin çoğalması ile bu yasal olmayan kiralama denilen şeyde ortadan kalktı.


Şu an optisyenler farklı bölümleri okumak için çabalamakta.
Aşağıda ki linkleri dikkatlice okumanı tavsiye ederim.Zaten ne demek istediğimi anlayacaksın. Başarılar dilerim.


http://optisyen.com/index.php/optik-soru-cevap/105-optisyenlik-bolumunu-tercih-etmelimiyim.html


http://optisyenler.org/kose-yazilari/107-ismailuyar/1227-optisyenlik-mesleginin-gercek-sorunlari-2014te-baslayacak.html


http://optisyenler.org/sektorel-haberler/243-her-gece-gun-kotuye-giden-optisyenlik.html


http://optisyenler.org/optisyenlik-bolum-okumak-istiyorum/1207-optisyenlik-mesleginin-bilinmeyenleri.html


http://optisyenler.org/sektorel-haberler/481-optisyenler-issiz-kaliyor.html


Hayırlı Günler.

Optisyen İsmail UYAR

CEVAP :

Optisyenlik okuduktan sonra diplomani kiraya vermek gibi bir düşüncen varsa vazgeç çünkü;
#Optisyen diplomayi kiraya vermesi yasak
#2015 itibari ile yılda 2500 e yakın optisyen mezun oluyor . Optisyenler iş bulmada ciddi sıkıntı yasayacaklar. diplomanın zaten bi değeri kalacağını tahmin etmiyorum
#Hadi varsayalım bi şekilde diplomayi kiraya verdiniz. Verdiğiniz işletmenin maliye hariç tüm hatalarindan sizs orumlusunuz.
Örnek; Diplomayi verdiğiniz işletme SGK ya teslim edilen reçeteler de usulsüzlük yaptı. Ceza siz ve işletme sahibine ortak kesiliyor. Yapılan usulsüzlüge göre ceza alıyorsunuz. SGK ceza kesti ise zaten yüzde doksan devleti dolandirmaktan birde ağır ceza mahkemesinde yargilanirsiniz.
Diploma kiralama da size gelebilecek zararları bu tür bi ton örnek ile devam ettirebilirsiniz.

Optisyen Durmuş ASMAHAN

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile