SİTE İÇİ ARAMA

 

OPTİSYENLİK BÖLÜMÜNÜ TERCİH ETMELİMİYİM?

Üniversiteli olmak için tercih süresinin yaklaştığı bu günlerde '' Optisyenlik Okumalımıyım '' Sorusunun cevabını kendimizce vermeye çalıştık. Optisyenlik bölümü okumak isteyen gençler için hazırlanmış yazı dizisi.

 ** Optisyenlik Okumalı Mıyım ? Tavsiye Eder Misiniz ?
** Diplomamı Kiraya Verebilir Miyim ? Kaç Para Kazanırım ?

Yıllardır bu soruların cevaplarını kendimizce cevaplandırdık. Son yıllarda ise verdiğimiz bütün cevaplar olumsuz olmuştur. Sorulara optisyenlik okumanızı tavsiye etmeyiz tarzında cevaplar verdik. Optisyenlik okumama tavsiyelerini önce çevremizde ki insanlara söyledik. Bu konu da ''Eğitime Karşı Olduğumuz'' eleştirileri de peşinden geldi.

 

Optisyenlik Okumak İsteyen Genç Arkadaşlar :
* Türkiye'de yaklaşık 6000 Optik Mağaza var. Her yıl ise ortalama 2500 mezun veren bir bölüm optisyenlik. Aktif olarak  6000 gözlükçünün zaten diploma eksiği yok ki olsa bile verilen 2500 mezun çok ama çok fazla. İşsiz kalma ihtimaliniz %99 'dur. Bu yüzden okumanızı tavsiye etmiyoruz.
* Ben dükkan açacam diye düşünen arkadaşlar oluyor. Dükkan açmak her optisyenin hayali. Lakin dükkan açmak işletmek o kadar kolay olsa idi 1992 yılından beri mezun olan her optisyen dükkan açardı. Ayrıca hali hazırda dükkanı ve parası olan her optik mağaza sahibi 2. şubeyi açma peşinde koşmaktadır. Bu durumda bir dükkanın para kazanacağı bir yer olursa zaten ilk açan kişiler dükkan sahibi olan kişilerdir. Ayrıca son yıllarda ülkemize gelen yabancı sermayeli şirketlerin izledikleri yol sektörü her geçen gün baltalamakta ve zarar vermektedir. Son 4 yıl araştırması yapıldığında tüm ülkemizde ki gözlükçü sayısı 5000-5500 arası değişmektedir. Yani ülkemizde gözlükçü sayısı yeterli mezun olunan doktor sayısı yetersizdir. Bu konuda geçmişte yapılan bir araştırmayı incelemenizi tavsiye ederim.

2010 yılı araştırmasıdır. O zaman bile gözlükçü sayısı fazla doktor sayısı az idi. Rakamlara dikkat edin.

 

Sağlık Bakanlığına Bağlı Kurumlarda Çalışan Göz Doktoru Sayısı : 1302
Özel Kurumlarda Çalışan Göz Doktoru Sayısı : 1304
Toplam : 2606

Ülke Genelindeki Toplam Optisyenlik Müessesesi Sayısı : 4917 

( 2010 Yılı Nisan Ayı Sağlık Bakanlığı Kaydıdır ! )

2010 YILINDA YAKLAŞIK 170 MEZUN VEREN ÜLKEMİZDE 2015 YILINA KADAR KATLANARAK MEZUN VERMİŞ BU GÜN İSE YILDA 2500 MEZUN VERMEKTEDİR ! BU ÇOK AMA ÇOK BÜYÜK BİR PROBLEMDİR. OKUMADAN ÖNCE İYİCE DÜŞÜNÜN. MEZUN OLMUŞ BİR ÇOK OPTİSYEN 2. ÜNİVERSİTELERİNİ OKUMAKTA VE BÖLÜM DEĞİŞTİRMEKTEDİR.

PEKİ NEDEN OPTİSYENLİK BÖLÜMÜNÜN REKLAMLARI YAPILMAKTADIR ?

Ülkemizde maalesef özel üniversiteler ticari bir zihniyetle para kazanmak için bu bölümleri açmaktadır. Bu bölümü okumak sizlerin hayal ettiği gibi bir sonuç vermeyecektir. 

Burda yazılanlara inanmayan arkadaşlar herhangi bir gözlükçüden içeri girerek daha önce mezun olmuş ve herhangi bir yerde çalışan optisyenlere bizzat fikirlerini sorsunlar. Söylediklari şeyler burda yazılanları destekleyecektir.

 

Geleceğinizi her geçen gün kötüye giden bir mesleğe katılarak riske atmayın.

Önümüzde ki günlerde ''OPTİSYENLERİN SORUNLARI '' isimli 2. bir yazı dizimiz sizlerle olacak . Bizi takip etmeye devam edin.

OPTİSYEN.COM YÖNETİMİ

Yorumlar   

 
+1 #1 Son sinif 05-08-2017 06:49
Optisyeni çıkar yerine dış hekimi köy aynı sonuç. 2002 yılında senede 500 dış hekimi mezun olurken 10bin dişçi muayenehanesi varken şımdı senede 4bin dış hekimi mezun oluyor ve şuan sadece 5bin muayenehane kaldı geriye. Birkaç sene sonra da senelik mezun sayısı 5bine çıkacak ve özel muayanehane sayısı 3bine kadar düşecek. Maksat yabancı sermayeli sırketlere ucuz çalışacak doktor olsun. Eskiden ayda 7bin maaş veriyorlardı şimdi 4bin. Birkaç sene sonra 2bin liraya kadar düşeceği konuşuluyor. Düşük maaş, gösterişli binalar ve en adi sarf malzemeler ve kalitesiz hizmetle zincir hastane ve merkezler halk sağlığına zarar verecek.... kaliteli hizmet almak isteyen ve eskisinden daha fazla parası olan da geriye kalan 2bin civarı muayenehaneyi tercih edecek.
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile