SİTE İÇİ ARAMA

 

MARKAFONİ GÖZLÜK SATIŞLARINA CEVAP VERMİŞ

MARKAFONİ isimli internet sitesi internet üzerinden gözlük çerçevesi satışı yapmakta olduğunu biliyoruz. Bu konuda Markafoni isimli internet sitesine  kendileri ile ilgili şikayette bulunan optisyen arkadaşlarımıza gönderdiği cevabı sizlerle paylaşıyoruz. Gözlükçülük sektörüne özel ilgili birimlerimizden ve yetkili kişilerden açıklama bekliyoruz. Bu ne demek ? Bu karar gerçekmidir? İsteyen optik çerçeve satabilir mi? Bu karar geçerli midir ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?  

 

MARKOFONİ'nin CEVABI :

 

Değerli Üyemiz,

‘’Sarıyer Kaymakamlığı İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün 24627459/511.17 sayılı ve 14.04.2016 tarihli kararına karşı Şirketimiz tarafından 10.05.2016 tarihinde İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2016/2521 D. İş. Numaralı dosyası tahtında açılmış olan idari para cezasının iptali davasında; Camsız gözlük çerçevesinin tıbbi cihaz olarak nitelendirilmemesi nedeniyle idare tarafından verilen idari para cezası usul ve yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle başvurumuz kabul edilmiş, dolayısıyla idari yaptırım kararı 28.06.2016 tarihinde iptal edilmiştir. Ayrıca bu karar da kesinleşmiştir.

Kanuna göre Tıbbi cihaz; “üretici tarafından amaçlanan uygulama için gerekli olan donanım da dahil olmak üzere, insanlar üzerinde; Hastalığın teşhisi, önlenmesi, izlenmesi, tedavisi veya hafifletilmesi, Her hangi bir yaralanma veya sakatlığın teşhisi, izlenmesi, tedavisi, hafifletilmesi veya telafi edilmesi, Anatominin veya fizyolojik prosesin incelenmesi, değiştirilmesi veya modifikasyonu, Gebeliğin kontrolü amacıyla tek başına veya beraber kullanılan ve insan vücudu üzerinde esas kullanım amacını farmakolojik, immünolojik veya metabolik vasıtalarla gerçekleştirmeyen ancak bu vasıtalardan yardım alan her türlü alet, aparat, cihaz veya başka bir madde” şeklinde tanımlanmıştır.

Bu bilgiler ve size yukarıda açık esas numarası verilen kesinleşmiş mahkeme kararı ile de sabit olduğu üzere camsız gözlük çerçevesi tıbbi cihaz olarak değerlendirilmemekte olup bu ürünlerin satışı tıbbi cihaz satışı olarak görülmemektedir. Tıbbi cihaz kapsamına girmeyen ürünler ise internetten satılabilir. Ayrıca, yürürlükte olan mevzuata kesinlikle tam uyum ilkesi ile hareket eden Şirketi’imiz tüketicilerin tam bilgi alabilmesi için bu çerçevelerin optik cam içermeden kendilerine satıldığına dair bilgilendirilmekte ve çerçevelerin kullanılması için bir optisyene müracatla cam alıp taktırmaları yönünde de ek olarak bilgilendirilmektedir.

Hassasiyetiniz ve bilgi talebiniz için teşekkür eder iyi alışverişler dileriz."

Destek Detayları
Destek No:LZZ-563-79919
Bölüm: Markafoni
Tip:Sorun

Betül Güven

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile