SİTE İÇİ ARAMA

 

GÖZ MUAYENESİ ZORUNLULUĞU OLMALI

yilda bir kez goz muayenesiHayatın güzelliklerini ve çirkinlerini gözlerimizle görmekte o gözlerle bakarak düşüncelerimize yön vermekteyiz...Ancak, ülkemizdeki sağlık politikalarını dikkate aldığımızda göz sağlığı konusu pek önemsenmediğini göreceksiniz.

Eğer önem verilirmiş olsaydı şunların yapılmasına öncelik verilecekti.
Milli Eğitim Bakanlığınca, her yıl eğitim ve öğretim yılında yeni başlayan çocuklara ebeveynleri tarafından göz muayenesi yaptırmaları konusunda uyarılması gerekmiyormu?

Biz ne zaman yaptırıyoruz? Tahtayı göremeyen çocuğun dersleri kötü olduğu zaman yada öğretmen tarafından uyarıldiginda veya çocuğa sorulduğunda öğrenmiş bulunuyoruz.. Bunların sonucunda okullarımızda yeterli refraksiyon kusuru yapılarak öğrencilerimizin eğitim ve öğretimlerinde başarılı olmaları sağlanacaktır.

İç İşleri Bakanlığınca, gözlük kullanan veya kullanmayan tüm sürücülerin periyotik olarak göz taramasından geçmesi gerekmiyormu..?( Görme yeteneği, sürücülerin lüzumlu hareketlerin ve kararların vermesinin %90’ını etkilemektedir.)


İş güvenliği ve işçi sağlığı çerçevesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca, işverenlere verimliği arttırma ve iş kazalarını engellemek için çalıştırdıkları işçilere yılda en az bir kere olmak üzere göz muayenesi zorunluluğu getirilmesi gerekmezmi..?


Sağlık Bakanlığı kaliteli bir yaşamın sağlıklı gözler ile olacağını hususunda ilgili Kurum ve kuruluşlar ile temasa geçmek suretiyle işporta tezgâhları ve giyim mağazaların satışlarını engellemek zorunda degilmi..? Çeşitli nedenlerden dolayı bizlere ceza-i müeyyide uygulayan Sağlık Bakanlığının işportada yapılan sağlıksız ürünlerin satışını görmezden gelmesi manidardır.

 

Geri ödeme Kurumu olan Sosyal Güvenlik Kurumunca, Genel Sağlık Sigorta kapsamında ki sigortalılara sağlamış olduğu katkı artırarak, kaliteli malzeme temin edilmesine neden olsa sağlıklı gözle gören bir toplum oluşmasına zemin hazırlar ülke ekonomisine hem maddi hem de manevi katkı sağlamış olmazmi ?

 

Evet değerli arkadaşlar, mesleğimiz ve meslektaşımız için artık dur demenin zamanı geldi ve geçmektedir. Ağlayarak sorunları birbirimize anlatmak yerine ülkeyi yöneten ve yönetmek için aday olan mercileri iletmek için harekete geçmek zorundayız.


Beden gözlerinizin ve kalp gözünün açık olması dileğiyle,Yaklaşan Ramazan bayraminizi en içten dileklerimle kutlar Hayirlara vesile olmasını dilerim. Slm ve duâ ile.
Şahap sabri Tuzal / Gözlükçü

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile