SİTE İÇİ ARAMA

 

MEZUN OLAN HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRUYOR

Meslektaşlarıma ve Optisyenlere ;
Türkiye deki geçerli olan eğitim sistemi ile optisyenlik mesleğini orta öğrenimden sonra yapılan sınavlar ile meslek yüksekokullarına hazırlık olan sağlık meslek liseleri içinde değerlendirilmesi gerekmektedir.

YÖK tarafından bölümler de okuyan öğrencilerimiz ve ailelerin beklentileri yükseliyor ve sonrası ise vahim bir tablo ile karşılaşıyoruz. İlgililere sesleniyorum lütfen aileleri ve çocuklarımızı kandırmaktan vazgeçin Üniversite! bitirip ortalığa dökülen milyonlarca diplomalı genç var. Hem kaynaklarımız heba oluyor hem de gençlerimizi hayal kırklığına uğratmış oluyorsunuz.

 

Bu arada, Türkiye de gözlük kullanım oranı %20 civarında olduğunu düşünürsek bu oranı arttırmak maksadıyla göz sağlığının önemi gözlük ihtiyaçlarının sadece gözlükçülerden alınmasına dair çalışmalar yapsak bu oran %50-60 çıkabilir bu Hiç de zor değil.(Bununla ilgili Gözlükcüler ve Optisyenler Konfederasyonu çalışmalar yapmaktadır.) Bunun içinde toplumun bilinçlendirilmesi, bilgilendirilmesi gerekmektedir. İşte o zaman bilinçli toplumla optisyenlik meslek yüksekokullarından mezunlara iş imkanı ve istihdamı doğmuş olacaktır.


Sektörün tüm kesimine sesleniyorum;

Kanunlar çerçevesinde sağlık mesleği olarak tanımlanan mesleğimiz yardımcı sağlık hizmeti olduğu gerçeğinden uzak algılanarak hala bir ticari emtia olarak kabul eden insanlar fikirlerini değiştirmek zorundalar.

Bu gününe kadar, hazır gözlük satanlara göz yumarak toplum sağlığını hiçe sayan Sağlık Bakanlığı ve bu suça ortak olan önlem almayan Belediyeler içinde İç İşleri Bakanlığına suç duyurusunda bulunmuş olunsaydı yıllarca hizmet ve emek verdiğim mesleğimizin itibarı, genç optisyen arkadaşlarımızın ise alın teri dökerek okuldan almış oldukları diplomaları kurtulmuş olacaktı.


Bazı insanlarin büyük vaatler ile üniversitelerde açtırmak için ön ayak olduğu ,optisyenlik bölümlerinden mezun olanların istihdamı yukarıda kısaca özetlemek istediğim çalışmalar yapılmış olsa idi şimdi bu gençlerimiz işsizlik ile mücadele etmemiş olacaktı.


Ne yazık ki Ankara yolları boşa arşınlanmış bir tabirle " çay sıra gidilmiş yol sıra dönülmüştür."
Yaşadıklarımızı, duyduklarımızı ve okuduklarımızı doğru olarak inceleyerek paylaştığımızda kendimize en büyük iyiliği yaparken mesleğimize ve meslektaşlarımıza darbe vurmamış oluruz.


Sevgili arkadaşlar;
Kadir Gecenizi ve yaklaşan Ramazan bayraminizi en içten dileklerimle kutlar. Her şeyin gönlünüze göre vermenizi diler Hayirlara vesile olmasını temenni ederim.
Saygılarımla

Şahap sabri Tuzal / Gözlükçü

 

Yorumlar   

 
0 #1 aydın 31-07-2015 15:05
abartılı maaşı anlamadım 5000 10 000 se ben hemen dükkanı kapatıp geliyorum. 2000 yılında 200 iş görüşmesi yaptım 2500 den fazla veren çıkmadı şimdi ne kadar maaş isteniyor bilmiyorum sağa sola dükkan açıp kimi dolandırsam ve sonra kapatsam lar düşünür ancak optisyenin maaşını yada yapacak işi yoktur gözlükte para çok bi de başında maaşlı adam çalışsın dursun diyenler...
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile