SİTE İÇİ ARAMA

 

BİRİLERİ ÇIKMIŞ SUÇLU ARIYOR

sahap sabri tuzalDeğerli Meslektaşlarim; Bir süredir sitelerdeki ve sosyal medyadaki yazıları okuyorum. Yine bir bardak su ile fırtınalar kopartıyoruz.

Meslek gruplarımız arasında iç çekişmeler, fırtınalar yaşanırken mesleğimize zarar verdiğinizin farkında mısınız? İnsanlar düşündüklerini, görüşlerini karşısındaki kişilere söylemezlerse gerçek doğruları bulamaz. Doğruyu bulurken de eski çamları devirmemek, kırmamak lazım.


Herkes biliyor ki; optisyenlik diploması olmadan bu mesleğin icrası mümkün değil. Geçmişte ihtiyaca binaen ilgili kurum tarafından düzenlenen kurslar ile verilen sertifikalar ile meslektaşlarımız millete ve vatana hizmet verme onuru yaşamış ve yaşamaktadır.


Son iki üç yıldır ülkemizde 40'a yakın üniversitede (devlet gerekse özel vakıf üniversitelerinde ) sağlık meslek yüksekokullarında optisyenlik bölümü açarak eğitim görenlerin sayısı yıllık tahmini olarak 2000 kadar bir sayıya ulaşmıştır.


Şimdi birileri çıkmış suçlu arıyor.Kimse kimseye çamur atmak zahmetinde bulunmasın.
Zamanında YÖK e başvurarak bu bölümlerin açılmasına ön ayak olan zatı kişileri sorgulayın.optisyenlik bölümü açılması için Ankara yollarını aşındıranlar istihdam için çaba harcadılar mı?
Sizce diplomalı işsizlerin oluşmasına, kamu kurumlarında, istihdam edilmemesinin müsebbibi şu an görevde bulunan sektör temsilciler mi ?


Genç meslektaşlar; kamuda istihdam oluşması için öncelikle kamuda kadro tahsis edilmesi, ardından KPSS sınavına girerek kazanmanız gerekecektir. Genç arkadaşlar yaşadığınız veya yaşamakta olduğunuz sorun olan istihdam probleminiz birilerin sizelere terkin ettikleri şekilde olmadığını göreceksiniz. Bazı kişiler sizleri maşa olarak kullanmaktadırlar.Eminim sektör temsilcileri sizlerin kamuda görev yapmanızı sizlerden daha çok istemektedirler. Aynı dili konuşan aynı eğitimi almış kişilerle muhatap olmak ve sektördeki sıkıntıları daha çabuk çözeceklerini bilmektedirler.

 

Şu bir gerçek ki ülkemizde eczacılık mesleği gibi optisyenlik mesleğinde de mesleki enflasyonu yaşamaktadır.
Değerli dostlarım;
Sektörün hangi kesiminde ve hangi tarafta olursanız olun ilk önce emeğimizden, ekmeğimizden çalanlarla mücadele etmemiz gerekiyor. Bunlar neler mi?


*Hala işportadaki satılan Hazır okuma gozluklerini engelleyemedik..
*Hala güneş gözlükleri ve lenslerin internetten satışı yapılmaktadır.
*Hala ülkede Gözlük kullanma oranı nüfusun %20 seviyesinde.
*Hala Nitelikli ürün satışı yapılmamaktadır.

 

Bizler önümüzde dağ gibi büyüyen sorunları çözmek için dayanışma içinde yer almamız icap ederken , bir kısim meslektaşların kendi çıkarları için nifak tohumları saçarak mesleğin yıpranmasına müsaade etmememiz gerekmektedir.
Lütfen meslek icindeki hainlerin oyununa gelmeyin.
Saygılarımla
Şahap sabri Tuzal /Gözlükçü

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile